Piektdien, 26. janvārī, Bulgārijas galvaspilsētā Sofijā notika neformālā Eiropas Savienības (ES) Tieslietu un iekšlietu ministru padomes sanāksme, kurā Latvijas delegāciju tieslietu jautājumos vadīja TM parlamentārais sekretārs Jānis Iesalnieks.
Sanāksmes laikā ES dalībvalstu pārstāvji apsprieda Regulas projektu par jurisdikciju, lēmumu atzīšanu un izpildi laulību lietās un lietās par vecāku atbildību un bērnu starptautisko nolaupīšanu. Pēc ES Padomē prezidējošās Bulgārijas iniciatīvas notika viedokļu apmaiņa par galvenajiem šķēršļiem, kas kavē savstarpējo uzticēšanos starp ES dalībvalstīm.
Politiskajās debatēs J. Iesalnieks uzsvēra, ka bērna labākajām interesēm ir jābūt prioritātei pārrobežu strīdos starp vecākiem – lietās gan par saskarsmes tiesībām, gan par nolaupīto bērnu atgriešanu. Tāpēc strīdā iesaistījām pusēm un bērniem, uz kuriem attiecas tiesas nolēmums, ir jāparedz pietiekamas garantijas un tiesības arī nolēmuma izpildes valstī apstrīdēt spriedumus par vecāku aizgādības tiesībām pēc nelikumīgas bērna aizvešanas. Tādējādi būtu iespējams izvairīties no bērnu tiesību pārkāpumiem, kurus jau konstatējusi Eiropas Cilvēktiesību tiesa, atzina TM parlamentārais sekretārs.
Tāpēc Latvija aicina nodrošināt līdzsvaru starp tiesas spriedumu ātrāku apriti pārrobežu nolaupīšanas lietās un pušu tiesībām un garantijām, kuras var īstenot ne tikai nolēmumu pieņemšanas valstī, bet arī nolēmumu izpildes valstī. Tas attiektos gan uz nolēmumiem par saskarsmes tiesībām, gan uz nolēmumiem par civiltiesiski nolaupītā bērna atgriešanu. Piemēram, tiesības bērnam tikt uzklausītam ES dalībvalstīs tiek interpretētas dažādi un īstenotas ar atšķirīgiem nosacījumiem.
Ar jaunas regulas pieņemšanu paredzēts uzlabot ES regulējumu vecāku atbildības jautājumos par aizgādību un saskarsmes tiesībām, kā arī bērnu pārrobežu nolaupīšanas civiltiesiskajos jautājumos. Regulas mērķis ir noņemt šķēršļus tiesas spriedumu brīvai apritei ES, vienkāršot un paātrināt gan tiesas procesus, gan administratīvos procesus, lai tajos vienmēr tiek ņemtas vērā bērna labākās intereses.
Sanāksmē apsprieda arī Eiropas Prokuratūras (EPPO) izveidi un tās sadarbību ar citām ES aģentūrām un dienestiem, tostarp, ES aģentūru krimināltiesiskajai sadarbībai (Eurojust), Eiropas policijas biroju (Europol) un Eiropas Pretkorupcijas biroju (OLAF). Šobrīd Eiropas Prokuratūras izveidē piedalās 20 ES dalībvalstis ciešākas sadarbības ietvaros. Latvija atbalstīja Bulgārijas prezidentūras aicinājumu Eiropas Komisijai sniegt pārskatu par plānotajiem pasākumiem EPPO izveidei. Latvija uzskata, ka šāda informācija ir svarīga, lai ES dalībvalstis arī nacionālā līmenī varētu nodrošināt nepieciešamo rīcību veiksmīgai EPPO izveidei.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.