Šodien, 24. maijā, tika atklāta Satversmes tiesa organizētā starptautiskā konference “Konstitucionālo tiesu loma globalizētajā pasaulē 21. gadsimtā”. Šī konference ir Latvijas simtgadē lielākais starptautiskais juridiskās nozares pasākums Latvijā. Konferences atklāšanas ceremonijā klātesošos uzrunāja Valsts prezidents Raimonds Vējonis, Ministru prezidents Māris Kučinskis, Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs, Eiropas Padomes Komisijas par demokrātiju caur tiesībām (Venēcijas komisijas) prezidents Džanni Bukikkio, Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele un tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs.
Konferenci ar uzrunu atklāja Valsts prezidents Raimonds Vējonis. Viņš uzsvēra, ka valstī tiesiskuma jomā ir daudz darīts, būtisks ieguldījums ir bijis arī Satversmes tiesai. Tā ar savu darbu ir sekmējusi iedzīvotāju uzticēšanos tiesiskumam un Latvijai. Satversmes tiesas nozīmīgo lomu uzvēra arī Saeimas priekšsēdētāja Ināra Mūrniece savā atsūtītajā apsveikumā, kurā teikts, ka Satversmes tiesa ir augstākais instruments, lai mūsdienu globalizētajā pasaulē nosargātu Latvijas kā neatkarīgas, demokrātiskas, tiesiskas un nacionālas valsts vērtības.
Ministru prezidents Māris Kučinskis savā runā atzinīgi novērtēja konferences tēmas izvēli, kas ir nozīmīga visiem Latvijas valsts varas atzariem, kā arī pauda gandarījumu, ka par spīti dažādiem pārpratumiem, Satversmes tiesai ir izdevies saglabāt augstu reputāciju sabiedrībā un arī politiķu vidē. Augstākās tiesas priekšsēdētājs Ivars Bičkovičs uzrunā vērsa klātesošo uzmanību uz Satversmes tiesas nolēmumu vērtību, tajos iekļautajām nozīmīgajām atziņām un iedibinātajiem tiesību principu skaidrojumiem, kas veicina vienotu pieeju tiesību normu piemērošanai, stiprinot tiesiskumu.
Eiropas Padomes Komisijas par demokrātiju caur tiesībām (Venēcijas komisijas) prezidents Džanni Bukikkio (Gianni Buquicchio) uzsvēra Venēcijas komisijas un Satversmes tiesas ilggadējo sadarbību jau kopš 1997. gada. Viņš vērsa uzmanību uz Satversmes tiesas aktīvo iesaisti starptautiskajā sadarbībā, veicinot pieredzes apmaiņu un tiesu dialogu, stiprinot demokrātiju un demokrātiskas valsts principus.
Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele norādīja, ka mūsdienās valstu funkciju īstenošanu un tiesas spriešanu ietekmē gan globalizācija, gan tehnoloģiju attīstība. Viņa atzina, ka Eiropu raksturo vienota tiesiskā telpa, ko piepildījušas Eiropas organizācijas, tostarp Eiropas tiesas. Ineta Ziemele uzsvēra, ka liela loma ir Eiropas valstu konstitucionālajām tradīcijām. Viņa uzdeva retorisku jautājumu, vai valstu konstitucionālās tradīcijas turpinās būt tikpat svarīgas, attīstot Eiropas vienoto tiesisko telpu, iespējams, veidojot globālo tiesisko telpu. Ineta Ziemele norādīja, ka arī tiesiskās telpas veidotājiem ir jāprognozē Eiropas integrācijas virzība.
Konferences atklāšanu noslēdza tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs. Viņš savā uzrunā uzsvēra, ka globalizācijas procesos valstij būtiski ir nosargāt Satversmes ievadā nostiprinātās pamatvērtības un tradīcijas. Uzrunas noslēgumā tieslietu ministrs pasniedza Satversmes tiesas tiesnesei Daigai Rezevskai Tieslietu sistēmas II pakāpes Goda zīmi par īpaši nozīmīgu ieguldījumu tieslietu sistēmas un judikatūras attīstībā, demokrātijas un tiesiskuma stiprināšanā, kā arī īpaši nozīmīgiem zinātniskajiem sasniegumiem tieslietu nozarē, starpvalstu attiecību veidošanā un tiesu sistēmai piederīgo amatpersonu zināšanu un profesionalitātes veicināšanā.
Pēc svinīgajām uzrunām sekoja pirmā konferences priekšlasījumu sesija, kurā uzstājās: Eiropas Savienības tiesas ģenerāladvokāte Eleanora Šarpstone (Eleanor Sharpston), Eiropas Cilvēktiesību tiesas tiesnesis Mārtiņš Mits, Francijas Konstitucionālās padomes locekle Klēra Bazī Malorija (Claire Bazy Malaurie), Beļģijas Konstitucionālās tiesas priekšsēdētājs Andrē Alens (André Alen), Vācijas Konstitucionālās tiesas tiesnese Dorisa Kēninga (Prof. Dr. Doris Köning) un Horvātijas Konstitucionālās tiesas priekšsēdētājas vietniece Sņežana Bagiča (Dr. Snježana Bagić).
Konferences otrajā sesijā priekšlasījumus sniedza: Austrijas Konstitucionālās tiesas tiesnesis Johanness Šnicers (Dr. Johannes Schnizer), Ungārijas Konstitucionālās tiesas priekšsēdētājs Tamašs Šuļioks (Dr. Tamás Sulyok), Spānijas Konstitucionālās tiesas priekšsēdētāja vietniece Marija Enkarnasiona Roka Triasa (María Encarnación Roca Trías), Čehijas Konstitucionālās tiesas tiesnesis Dāvids Uliržs (David Uhlíř) un Satversmes tiesas priekšsēdētāja Ineta Ziemele.
Konferences tēmas apraksts ir pieejams šeit.
Konferences programma ir pieejama šeit.
Konferences pirmās dienas norisi var vērot interneta tiešraidē.
Vēlāk konferences pirmās dienas norises varēs aplūkot ierakstā Satversmes tiesas mājaslapā.
Rīt, 25. maijā, konference turpināsies ar apaļā galda diskusiju, kurā piedalīsies visi aicinātie ārvalstu viesi, Satversmes tiesas tiesneši un darbinieki, kā arī tiesību zinātnieki un eksperti no Latvijas.
Videoieraksts no konferences apaļā galda diskusijas būs pieejams Satversmes tiesas mājaslapā pēc konferences norises.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.