27. aprīlī Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) ir apstiprinājis “Vadlīnijas par nokavējuma procentu un līgumsoda piemērošanu ar patērētājiem noslēgtajos līgumos”. Svarīgākie precizējumi veikti attiecībā uz līgumsodu, kas noteikts par saistību neizpildi noteiktā laikā, maksājumu novirzīšanas kārtību un nokavējuma procentiem.
Grozījumi Vadlīnijās par nokavējuma procentu un līgumsoda piemērošanu ar patērētājiem noslēgtajos līgumos (Vadlīnijas) tika veikti, lai līgumos iekļautu samērīgas sankcijas par līguma neizpildi noteiktā termiņā vai to neaizpildi vispār, kā arī, ņemot vērā veiktos grozījumus normatīvajos aktos laikā no 2014. gada 4. aprīļa. Strādājot pie Vadlīnijām, to apspriešanā tika iesaistīta arī Latvijas Komercbanku asociācija, Latvijas Līzinga devēju asociācija, Latvijas Alternatīvo finanšu pakalpojumu asociācija, Latvijas Lombardu asociācija un juridisko zinātņu doktors Jānis Kārkliņš.
Viena no jaunajām sadaļām PTAC apstiprinātajās Vadlīnijās ir Vispārīgo principu sadaļa, kurā apkopoti būtiskākie principi, kas pielietojami līgumsoda un nokavējuma procentu apmēra noteikšanā, piemērošanā, kā arī maksājumu novirzīšanas secības ievērošanā.
Piemēram
Ņemot vērā komersantu viedokli, būtiski precizējumi veikti arī Līgumsodu veidu un to regulējumu sadaļā, kā arī vairākos piemēros.
Vadlīniju sadaļā Nokavējuma procenti un to regulējums izskaidrots pieļaujamais nokavējumu procentu apmērs atbilstoši PTAL un Civillikumā noteiktajam, kā arī sadaļa papildināta ar apakšpunktu “Nokavējumu procentu regulējums patērētāju kreditēšanas jomā”.
Tā kā atsevišķās jomās ir speciāls regulējums, kas ierobežo nokavējuma procentu apmēru, papildinājumi veikti arī ņemot vērā regulējumus elektroenerģijas un dabasgāzes tirdzniecības jomā, kas ierobežo nokavējuma procentu apmēru. Piemēram, “Elektroenerģijas tirdzniecības un lietošanas noteikumi” un “Dabasgāzes tirdzniecības un lietošanas noteikumi” paredz nokavējuma maksas 0,15 % apmērā piemērošanu par katru maksājuma kavējuma dienu no laikus nesamaksātās summas.
Ņemot vērā nozares iebildumus, PTAC pārskatīja un veica izmaiņas arī maksājumu novirzīšanas secības piemērošanai. Vadlīnijās tiek noteikta maksājumu dzēšanas kārtība, kuru mērķis ir rast iespēju patērētājam dzēst uzkrāto pamatparādu. Svarīgi ir noteikt tādu maksājumu dzēšanas kārtību, lai parādniekam rastos pēc iespējas mazāk izdevumu un apgrūtinājumu, kā arī, lai novērstu kreditora iespēju iegūt lielāku ieguvumu no parādnieka nespējas savlaicīgi pildīt savas saistības.
Ar PTAC apstiprināto Vadlīniju pilnu tekstu varat iepazīties šeit.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.