Korupcija, valsts naudas izšķērdēšana, amatpersonu nolaidība – tie ir iedzīvotājiem visatpazīstamākie, taču tikai nedaudzi no dažādajiem sabiedrības interešu pārkāpumiem, par kuriem var un vajag celt trauksmi, atgādina Valsts kancelejas kampaņa “Redzi. Dzirdi. Runā”.
Aptaujājot Latvijas iedzīvotājus*, visbiežāk minētie pārkāpumi, kas varētu kaitēt sabiedrības interesēm, ir korupcija (90 %), valsts naudas vai mantas izšķērdēšana (87 %) un amatpersonu bezdarbība, nolaidība vai dienesta stāvokļa izmantošana (84 %). Taču ir arī citas jomas, kur pretlikumīgas darbības vai bezdarbība var izraisīt nopietnas sekas visai sabiedrībai.
Lai ikviens Latvijas iedzīvotājs varētu uzlabot savu darba vidi un rūpēties par sabiedrības labklājību, ceļot trauksmi par pārkāpumiem un nejēdzībām, kas var apdraudēt sabiedrību, 1. maijā stājās spēkā Trauksmes celšanas likums. Tas paredz mehānisma izveidi kompetento iestāžu informēšanai un trauksmes cēlēju aizsardzībai.
“Nereti cilvēki, kuri darba vietā redz sabiedrības intereses apdraudošas darbības, nezina, ko ar šo informāciju iesākt, vai arī klusē, jo netic, ka var kaut ko ietekmēt. Taču klusējot un samierinoties mēs nedarām neko, lai uzlabotu dzīves kvalitāti, turklāt savā ziņā riskējam kļūt līdzatbildīgi. Trauksmes celšana ir veids, kā ikviens var iesaistīties, lai padarītu Latvijas vidi tiesiskāku un sabiedrības dzīvi – labāku,” norāda Inese Kušķe, Valsts kancelejas Valsts pārvaldes politikas departamenta eksperte un viena no Trauksmes celšanas likumprojekta autorēm.
Likums gan neattiecas uz privātu nesaskaņu risināšanu vai personisku interešu aizskārumu, taču trauksmi var un vajag celt, ja savā darba vidē sastopaties ar kādu no sekojošiem pārkāpumu veidiem.
Kā celt trauksmi?
*Latvijas iedzīvotāju aptauja (N=700), Norstat, 2019. gada aprīlis.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.