Līdz ar COVID-19 saslimstības pieaugumu gan pasaulē, gan Latvijā aizvien aktuālāks atkal kļūst jautājums par sejas maskām un respiratoriem. Šobrīd tirgū piedāvājumā ir trīs veidu sejas maskas: medicīnas maskas, respiratori un higiēnas sejas maskas. Lai nodrošinātu epidemioloģisko drošību, COVID-19 izplatības laikā, iedzīvotāji var izmantot higiēnas sejas maskas. Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) apsekojumi liecina, ka tirgū ir pieejams plašs klāsts ar higiēnas sejas maskām, kas izgatavotas no visdažādākajiem materiāliem, tomēr ļoti svarīga ir atbilstošas higiēnas sejas maskas izvēle. PTAC iesaka izvēlēties Eiropas Standartizācijas iestādes (CEN) vadlīnijām vai citiem atzītiem standartiem atbilstošas higiēnas maskas.
Elpošanas ceļu aizsardzības līdzekļus iedala trīs grupās: respiratoros, medicīniskajās maskās, kā arī higiēnas sejas maskās. Respirators paredzēts, lai aizsargātu lietotāju no pilienu un sīko daļiņu ieelpošanas, savukārt medicīniskās maskas, tiek izmantotas, lai ierobežotu maskas lietotāja infekcijas izraisītāju pārnešanu citiem cilvēkiem un galvenokārt paredzētas, lai sargātu pacientus.
Kas ir higiēnas sejas maska? Higiēniskās sejas maskas paredzētas lietošanai personām, kurām nav konstatēti vīrusu vai bakteriālo infekciju simptomi un kuras nesaskaras ar personām, kurām šādi simptomi ir konstatēti. Higiēniskās sejas maskas samazina runāšanas, klepošanas vai šķaudīšanas laikā izdalītos siekalu pilienus, krēpas vai elpceļu sekrētu. Tās ierobežo ārējā vidē esošu elpceļu pilienu nonākšanu maskas lietotāja mutes un deguna dobumos, tomēr tās negarantē aizsardzību.
PTAC regulāri veic sejas masku monitoringu, pēc kura secināms, ka respiratoru un medicīnas masku piedāvājums ir ierobežots, bet higiēnisko sejas masku piedāvājums ir gana plašs un patērētājiem tiek piedāvātas gan vienreizējās, gan vairākkārt lietojamās sejas maskas. Ņemot vērā higiēnisko masku izgatavošanas metodi, materiālu, dizainu, lietošanas biežumu, cenu diapazons svārstās no 50 centiem līdz pat vairāk nekā 10 eiro par masku.
Monitoringa laikā arī konstatēts, ka higiēnisko masku tehniskais izpildījums un patērētājiem sniegtā informācija ir ļoti dažāda, tādēļ ir svarīgi, ka tās ražotas, izmantojot Eiropas Standartizācijas iestādes (CEN) Vadlīnijas, kur noteikti kritēriji masku īpašībām (filtrācijas efektivitāte, gaisa caurlaidība, kopšanai un patērētājiem sniedzamā informācija) vai CEN dalībvalstu standartus (saraksts). Vadlīnijas pašlaik ir vienīgā saskaņotā metode higiēnisko sejas masku novērtēšanā Eiropas Savienībā.
Kā atpazīt kvalitatīvu higiēnisko sejas masku!
Marķējums:
Pārdošanai paredzēto higiēnisko sejas masku iepakojumam jābūt skaidri un noturīgi marķētam ar turpmāk sniegto informāciju, vai tai jābūt skaidri salasāmai caur iepakojumu, ja tas ir caurspīdīgs.
Papildus jābūt nodrošinātai lietošanas instrukcijai, kurā iekļauta informācija, piemēram, par tīrīšanas instrukciju (mazgāšana, žāvēšana), atkārtoti lietotajām maskām maksimālais tīrīšanas ciklu skaits, kā arī brīdinājumiem par masku lietošanas un kopšanas ierobežojumiem, kā arī to pareizu lietošanu.
Informācija par prasībām medicīnas maskām un respiratoriem ir atrodama PTAC mājaslapā.
PTAC aicina patērētājus atbildīgi izvēlēties, pareizi lietot higiēniskās sejas maskas, kā arī pēc iespējas priekšroku dot daudzkārt lietojamām sejas maskām, lai mazinātu ietekmi uz vidi!
Vienlaicīgi PTAC aicina ražotājus un tirgotājus tirgū piedāvāt Vadlīnijām atbilstošas higiēnas sejas maskas, lai nodrošinātu patērētājus ar kvalitatīviem produktiem COVID-19 izplatības laikā!
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.