12. Oktobris 2020 11:01
Jaunumi
Ārlietu un Iekšlietu ministrija kopīgi sāk informatīvo kampaņu cīņai pret cilvēktirdzniecību

“Tev ir jāapzinās sava vērtība. Ir pareizi lūgt palīdzību. Viņi nezina, ka ir upuri. Viņi jūtas tā, it kā tā būtu viņu vaina. Mēs esam upuri. Tev var būt visļaunākā pagātne, bet tas nenozīmē, ka tev nevar būt veiksmīga nākotne.” (Eiprila, cilvēku tirdzniecībā izdzīvojusī)

12. oktobrī, atzīmējot Eiropas Savienības dienu cīņai pret cilvēku tirdzniecību, Iekšlietu ministrija un Ārlietu ministrija uzsāk kopīgu 2020. gada rudens informatīvo – izpratnes veicināšanas kampaņu “Cilvēku tirdzniecības upuris?”. Kampaņas mērķis ir uzrunāt sabiedrību un veicināt izpratni par cilvēku tirdzniecību, tās dažādajām formām un riskiem, sekām un iespējām saņemt palīdzību.

Kampaņas laikā ar Latvijas Pašvaldību savienības, Kultūras ministrijas un Nacionālās bibliotēkas, Labklājības ministrijas un sociālo dienestu, Valsts darba inspekcijas, Nodarbinātības valsts aģentūras, Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, lidostas “Rīga” un nevalstisko organizāciju atbalstu izplatīs plakātus un informatīvos materiālus. Cilvēku tirdzniecības novēršanā iesaistīto institūciju un atbalstītāju tīmekļa vietnēs un sociālajos tīklos tiks publicēti video ar brīdinājumiem par seksuālo izmantošanu, darbaspēka ekspluatāciju un piespiedu fiktīvām laulībām un informāciju par iespējām vērsties pēc palīdzības.

No 12. oktobra līdz 16. oktobrim radiostacijā StarFM klausītājus par dažādiem ar cilvēku tirdzniecības problemātiku saistītiem jautājumiem uzrunās Iekšlietu ministrijas, Valsts policijas Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes, Latvijas Republikas Prokuratūras Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētās prokuratūras, Rīgas reģionālās Valsts darba inspekcijas, biedrības “Patvērums "Drošā māja”” un biedrības “Centrs MARTA”, kā arī Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta pārstāvji.

Savukārt 19. oktobrī tiks parakstīts lidostas “Rīga”, nacionālās aviokompānijas “airBaltic”, Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas, biedrības „Patvērums „Drošā māja”” un biedrības “Centrs MARTA” sadarbības memorands par cilvēku tirdzniecības novēršanu aviācijas nozarē.

2019. gadā pasaulē tika identificēti 119 tūkstoši cilvēku tirdzniecības upuru. Tā ir tikai cilvēku tirdzniecības noziedzīgā biznesa aisberga redzamā daļa, jo upuri paliek neatklāti, tiek ekspluatēti, turpinot ienest saviem pāridarītājiem milzu peļņu. Upuri paši bieži vien neapzinās, ka ir maldināti vai piespiesti, ka ar varu, viltu vai draudiem un šantāžu pakļauti ekspluatācijai un kļuvuši par cilvēktirdzniecības upuriem. Bailes, kauns un vainas sajūta – tie ir iemesli, kāpēc cietušie neziņo par noziegumiem un kāpēc nevēršas pēc palīdzības. Nereti cietušajiem trūkst iedrošinājuma vai vajadzīgās informācijas par viņu tiesībām, par to, kur doties un saņemt palīdzību.

Katrs cilvēku tirdzniecības gadījums ir individuāls, katram cietušajam ir savs stāsts par to, kā viņš vai viņa nonācis verdzībā, izdzīvojis un kā no tās izkļuvis. Tie ir smagi pieredzes stāsti, kas ir jāizstāsta, lai atveseļotos, lai dziedētu traumas – gan fiziskās, gan morālās, lai saņemtu atbalstu turpināt dzīvot, saņemtu kompensāciju par ciešanām un pārdzīvoto.

Lai tas īstenotos, ir svarīgi zināt, kur meklēt vajadzīgo informāciju, konsultācijas, palīdzību, atbalstu un aizsardzību:

  • interneta vietne www.cilvektirdznieciba.lv ,
  • “Patvērums “Droša māja””, tālr. (+371) 28612120 (24/7),
  • “Centrs Marta”, tālr. 80002012 (darba dienās no 10.00 līdz 18.00),
  • Valsts policija 110,
  • Ārlietu ministrijas Konsulārais departaments, tālr. (+371) 26337711 (24/7 ārkārtas situācijās ārvalstīs).

Saskaņā ar Iekšlietu ministrijas apkopoto informāciju par cilvēku tirdzniecības upuriem kopš 2014. gada līdz 2020. gada vasarai Latvijā reģistrētas un palīdzība sniegta 191 personai: 60 ārzemniekiem un 131 Latvijas valstspiederīgiem, 92 tika ekspluatēti Latvijā un 99 – ārvalstīs, galvenokārt, Eiropā. 102 no cietušajiem bija sievietes, 89 - vīrieši, 17 - bērni, 174 - pilngadīgas personas. 43 upuri bija pakļauti seksuālai izmantošanai, 45 – piespiedu fiktīvām laulībām, 4 – piespiedu noziedzīgu nodarījumu izdarīšanai, 2 – turēti kalpībā, bet vairākums tirdzniecības upuru – 97 personas – bija nodarbinātas piespiedu darbā.

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 233 iestādes
COVID-19: tiesiskie aspekti
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties