Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisija otrdien, 8. martā, otrajā – galīgajā – lasījumā atbalstīja par steidzamiem atzītos grozījumus Aizsargāta pakalpojuma likumā. Tie izstrādāti, lai mazinātu nelegālu ierīču, programmu vai citu risinājumu izmantošanu, lai piekļūtu audiovizuāliem pakalpojumiem, un vienlaikus stiprinātu Latvijas informatīvo telpu.
“Pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā mums vēl aktīvāk jāstrādā pie Latvijas informatīvās telpas stiprināšanas. Prakse liecina, ka, izmantojot nelegālās sistēmas, piemēram, nelegālus dekoderus un satelīta šķīvju nelegālu dekoderu kodu kartes, cilvēki aizvien piekļūst televīzijas kanāliem, kas satur dezinformāciju, izplata Kremļa propagandu un kuru izplatīšanu Latvijā jau aizliegusi Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome. Ar šiem grozījumiem mēs skaidri norādīsim, ka par šādu tehnisko risinājumu izmantošanu persona var tikt saukta pie atbildības,” sacīja Cilvēktiesību komisijas priekšsēdētājs Artuss Kaimiņš.
Plānots noteikt, ka par nelegālas sistēmas uzstādīšanu, ierīkošanu, instalēšanu vai izmantošanu personīgiem mērķiem piemēros brīdinājumu vai naudas sodu līdz simt četrdesmit nauda soda vienībām jeb 700 eiro.
Ņemot vērā, ka patērētāji nereti nezina, ka izmanto nelegālas sistēmas, vienlaikus ar administratīvās atbildības noteikšanu sabiedrība ir jāinformē par nelegālām iekārtām un to lietošanas aizliegumu. Nepieciešams uzsvērt, ka nelegālas iekārtas var konstatēt, neieejot mājoklī, tas ir, attālināti, skaidrots likumprojekta anotācijā.
Plānots, ka grozījumi Aizsargāta pakalpojuma likumā stāsies spēkā nākamajā dienā pēc to izsludināšanas.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.