Šodien Komisija ierosina atjaunināt ES patērētāju tiesību aizsardzības noteikumus, lai dotu patērētājiem iespējas virzīties uz zaļo pārkārtošanos. Atjauninātie noteikumi nodrošinās, ka patērētāji, iegādājoties ražojumus, var izdarīt apzinātu un videi draudzīgu izvēli. Patērētājiem būs tiesības zināt, cik ilgi ražojums lietojams un kā, un vai vispār, to var salabot. Turklāt noteikumi stiprinās patērētāju aizsardzību pret neuzticamiem vai nepatiesiem vidiskuma apgalvojumiem, aizliedzot zaļmaldināšanu un praksi, kas maldina patērētājus par ražojuma ilgizturību.
Komisijas priekšsēdētājas vietniece jautājumos par vērtībām un pārredzamību Vera Jourova: "Mēs atbalstām patērētājus, kuri arvien biežāk izvēlas ražojumus, ko var izmantot ilgāk un salabot. Mums jāgādā par to, lai maldinoša informācija netraucētu šai izvēlei. Ar šo priekšlikumu mēs dodam patērētājiem spēcīgus jaunus instrumentus, kas palīdzēs izdarīt apzinātu izvēli un palielināt ražojumu un mūsu ekonomikas ilgtspēju."
Tieslietu komisārs Didjē Reinderss: "Pavisam vienkārši – ja mēs nesāksim patērēt ilgtspējīgākā veidā, mēs nesasniegsim Eiropas zaļā kursa mērķus. Lai gan lielākā daļa patērētāju vēlas dot savu ieguldījumu, aizvien izplatās zaļmaldināšana un agrīna nolietojuma prakse. Lai patērētāji patiesi varētu iesaistīties zaļās pārkārtošanās īstenošanā, viņiem jābūt tiesībām saņemt informāciju, kas palīdz izdarīt ilgtspējīgu izvēli. Patērētāji arī jāaizsargā pret negodīgu komercpraksi, kas ļaunprātīgi izmanto viņu vēlmi iegādāties videi draudzīgus ražojumus."
Jaunas tiesības uz informāciju par ražojumu ilgizturību un remontējamību
Komisija ierosina grozīt Patērētāju tiesību direktīvu, lai uzliktu tirgotājiem pienākumu sniegt patērētājiem informāciju par ražojumu ilgizturību un remontējamību.
Ražotāji un pārdevēji lems par vispiemērotāko veidu, kā patērētājam sniegt šo informāciju – vai nu uz iepakojuma, vai ražojuma aprakstā tīmekļa vietnē. Jebkurā gadījumā tā skaidrā un saprotamā veidā jāsniedz pirms pirkuma veikšanas.
Zaļmaldināšanas un plānotā nolietojuma prakses aizliegums
Komisija turklāt ierosina vairākus grozījumus Negodīgas komercprakses direktīvā (NKPD). Pirmkārt, to ražojumu īpašību saraksts, par kurām tirgotājs nedrīkst sniegt patērētājiem maldinošu informāciju, ir paplašināts, iekļaujot tajā vidisko vai sociālo ietekmi, kā arī ilgizturību un remontējamību. Otrkārt, tiek pievienota jauna prakse, kas tiek uzskatīta par maldinošu pēc katra atsevišķa gadījuma novērtēšanas, piemēram, ar nākamības vidisko sniegumu saistīta vidiskuma apgalvojuma izteikšana, ja tas neietver skaidras, objektīvas un pārbaudāmas saistības un mērķrādītājus un neatkarīgu uzraudzības sistēmu.
Visbeidzot, Negodīgas komercprakses direktīvas grozījumi papildina ar jaunu praksi pašreizējo aizliegto negodīgas komercprakses veidu sarakstu, tā saukto “melno sarakstu”. Jaunā prakse cita starpā ietvers:
Šo grozījumu mērķis ir nodrošināt juridisko noteiktību tirgotājiem, kā arī atvieglot to lietu izpildi, kas saistītas ar zaļmaldināšanu un ražojumu agrīna nolietojuma praksi. Turklāt, ja vidiskuma apgalvojumi būs patiesi, patērētāji varēs izvēlēties ražojumus, kas ir daudz labāki no vides viedokļa nekā to konkurenti. Tas veicinās konkurenci par vidiski ilgtspējīgākiem ražojumiem, tādējādi samazinot negatīvo ietekmi uz vidi.
Turpmākie pasākumi
Komisijas priekšlikumus tagad apspriedīs Padome un Eiropas Parlaments. Pēc pieņemšanas un transponēšanas dalībvalstu tiesību aktos patērētājiem būs tiesības uz tiesiskās aizsardzības līdzekļiem pārkāpumu gadījumā, tostarp izmantojot kolektīvās tiesiskās aizsardzības procedūru saskaņā ar Pārstāvības prasību direktīvu.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.