Šodien Eiropas Komisija ir pieņēmusi spēkā esošo ES noteikumu par patēriņa finanšu pakalpojumu tālpārdošanu reformu, kas reglamentē tālpārdošanas finanšu pakalpojumus. Priekšlikums stiprinās patērētāju tiesības un veicinās finanšu pakalpojumu pārrobežu sniegšanu vienotajā tirgū. Šis tirgus ir ievērojami attīstījies, ņemot vērā nozares vispārējo digitalizāciju un jaunos finanšu pakalpojumu veidus, kas izstrādāti kopš noteikumu pirmās ieviešanas 2002. gadā. Šīs norises ir vēl vairāk pastiprinājusi Covid-19 pandēmijas ietekme, kas ievērojami veicināja tiešsaistes darījumu skaita pieaugumu.
Komisijas priekšsēdētājas vietniece jautājumos par vērtībām un pārredzamību Vera Jourova sacīja: Patērētāji arvien lielākā mērā izmanto tiešsaistes pakalpojumus, arī saistībā ar finansēm, un tas ir labi. Taču mums ir arī jānodrošina spēles noteikumu atbilstība jaunākajām norisēm. Patērētājiem ir nepieciešama skaidra informācija un drošības tīkls problēmu gadījumā.
Tieslietu komisārs Didjē Reinderss piebilda: Mūsu noteikumiem ir jāseko līdzi finanšu pakalpojumu pasaules norišu attīstībai: tik vienkārši. Digitalizācija un jaunu finanšu produktu skaita palielināšanās pēdējo divdesmit gadu laikā ir būtiski mainījusi šo nozari, un nesenie Covid krīzes izraisītie pārvietošanās ierobežojumi ir pierādījuši, ka efektīvāks un mūsdienīgs tiesiskais regulējums attiecībā uz tālpārdošanas finanšu pakalpojumiem ir svarīgāks nekā jebkad iepriekš. Lai gan riski un problēmas var atšķirties, mūsu uzmanības centrā vienmēr ir patērētāju drošība.
ES noteikumu modernizācija
Lai nodrošinātu finanšu pakalpojumu sniegšanas veicināšanu iekšējā tirgū un augstu patērētāju aizsardzības līmeni, ar priekšlikumu tiek ieviestas darbības vairākās jomās:
Nākamie soļi
Komisijas priekšlikumu tagad apspriedīs Padome un Eiropas Parlaments.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.