Saistību piespiedu izpildīšana brīdinājuma kārtībā ir vienkāršota tiesas procedūra, kuru izmanto gadījumos, kad starp pusēm nepastāv strīds par to, vai parāds eksistē, jo šajā gadījumā tiesa neizskata lietu pēc būtības. Procesuālās tiesību normas saistību izpildīšanai piespiedu kārtībā noteiktas Civilprocesa likuma 50.1 nodaļā.
Šo izpildes procesu paliek arvien vairāk, piemēram, šī gada pirmajos astoņos mēnešos šādu pieteikumu bija vairāk nekā 58 000, tas ir gandrīz tikpat cik aizpērn gada laikā. Gandrīz 4000 gadījumos tiesa atsaka pieņemt kreditora iesniegto pieteikumu, jo tajā ir dažādas nepilnības. Savukārt 67% no pieņemtajiem pieteikumiem tiesnesis pieņem lēmumu par tā atstāšanu bez izskatīšanas, jo parādnieks pastā neizņem tiesas sūtīto brīdinājumu. Tikai aptuveni trešdaļā lietu kreditora pieteikums ir apmierināts un tiesas nolēmums iegūst izpilddokumenta spēku.
Lai šie laika un naudas līdzekļus ekonomējošie procesi kreditoriem un parādniekiem kļūtu efektīvāki, aicinām pārlasīt procesu un ievērot rekomendācijas, īpašu uzmanību pievēršot pasvītrojumiem:
Pieteicējam pieteikumā precīzi jānorāda šāda informācija:
Tiesa parādniekam nosūta brīdinājumu, kurā norāda:
Tiesas nosūtītie dokumenti – brīdinājums un atbildes veidlapa – ar Latvijas Pasta starpniecību tiek izsniegta parādniekam pret parakstu.
Parādnieka darbības pēc tiesas dokumentu saņemšanas:
Termiņā iesniegtie parādnieka iebildumi pret maksājuma saistības pamatotību vai parāda samaksa ir pamats tiesvedības izbeigšanai saistības piespiedu izpildīšanai brīdinājuma kārtībā.
Ja parādnieks atzīst pieteikumu kādā tā daļā, tiesnesis atzītajā daļā pieņem lēmumu par saistības piespiedu izpildīšanu parādnieka norādītajā apmērā, bet pārējā daļā tiesvedība izbeidzama.
Ja parādnieka atbildē nav ietverts apliecinājums, ka tiesai sniegtas patiesas ziņas, un parādnieks ir informēts, ka Krimināllikums paredz atbildību par nepatiesas atbildes sniegšanu, parādnieka atbildi uzskata par neiesniegtu un nosūta atpakaļ iesniedzējam.
Ja brīdinājumā noteiktajā termiņā – 14 dienu laikā no brīdinājuma saņemšanas – parādnieks nav iesniedzis iebildumus, tiesnesis septiņu dienu laikā no iebildumu termiņa izbeigšanās dienas pieņem lēmumu par pieteikumā norādītās maksājumu saistības piespiedu izpildi un tiesas izdevumu piedziņu.
Tiesneša lēmums stājas spēkā nekavējoties, tam ir izpildu dokumenta spēks, un tas izpildāms saskaņā ar tiesas spriedumu izpildīšanas noteikumiem.
xxx
Aicinam noskatīties raidierakstu par saistību piespiedu izpildi brīdinājuma kārtībā atbilstoši Civilprocesa likuma 50.prim nodaļai. Lai izvairītos no garās un dārgās tiesvedības, šogad ļoti palielinājies to kreditoru skaits, kuri piemēro šo vienkāršoto procesu. Raidieraksts vērš kreditoru un aizņēmēju uzmanību uz šī procesa būtiskām detaļām – brīdinājuma veidlapas iesniegšanu e-lietas portālā, lai tādējādi izvairītos no biežāk pieļautajām kļūdām, kas padara labi iecerēto procesu neefektīvu. Sarunā piedalās Rīgas pilsētas tiesas tiesnese Inguna Helmane un Finanšu nozares asociācijas Piedziņas jautājumu darba grupas vadītājs, Reģionālās investīciju bankas Piedziņas nodaļas vadītājs Viesturs Vitovskis. Moderators Oskars Priede.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.