8. Marts 2023 11:45
Jaunumi
Būtiski pilnveido Šengenas informācijas sistēmu smagu noziegumu un terorisma novēršanai un atklāšanai
Iekšlietu Ministrija

7. martā darbu uzsāka uzlabotā Šengenas informācijas sistēma, kas ir pirmais būtiskais solis ceļā uz Eiropas Savienības lielapjoma informācijas sistēmu sadarbspēju drošības, robežu un migrācijas pārvaldības jomā. Pilnveidotā sistēma palīdzēs stiprināt cīņu pret smagiem noziegumiem un terorismu, gādājot par augstu drošības līmeni ES, kā arī palīdzēs pārvaldīt migrāciju.

Iekšlietu ministrijas valsts sekretārs Dimitrijs Trofimovs: “Jau vairāk nekā 25 gadus Šengenas informācijas sistēma ir palīdzējusi garantēt brīvību, drošību un tiesiskumu Eiropā bez iekšējām robežpārbaudēm. Šogad ieviestie atjauninājumi ir būtiskākie un apjomīgākie kopš 2013. gada, un turpmāk ļaus tiesībaizsardzības un drošības iestādēm daudz efektīvāk novērst smagus noziegumus un terorisma draudus.”

Turpmāk Šengenas informācijas sistēmā varēs tikt ievadītas jaunas brīdinājumu kategorijas:

  • brīdinājumi, kurus izdod izmeklēšanas pārbaužu vajadzībām (informācijas iegūšana par personām vai ar tām saistītiem priekšmetiem nolūkā veikt kriminālvajāšanu par noziedzīgiem nodarījumiem un novērst draudus sabiedrības vai valsts drošībai);
  • brīdinājumi par nezināmiem aizdomās turētajiem vai meklētām personām;
  • preventīvie brīdinājumi attiecībā uz bērniem, kas pakļauti riskam, ka tos varētu nolaupīt vecāki, kā arī bērniem uz neaizsargātām personām, kam būtu jāliedz ceļot viņu pašu drošības dēļ (piemēram, ja ceļošanas rezultātā pastāv piespiedu laulības, cilvēku tirdzniecības vai ar dzimumu saistītas vardarbības risks);
  • brīdinājumi atgriešanas vajadzībām (brīdinājums saistībā ar atgriešanas lēmumiem, kas izdoti tādiem trešo valstu valstspiederīgajiem, kuri dalībvalstīs uzturas nelikumīgi).

Paplašināts arī to priekšmetu saraksts, par kuriem var tikt izdoti brīdinājumi, piemēram, iekļaujot viltotus dokumentus.

Sistēmā tiks arī iekļauti vairāki jauni biometrisko datu veidi, piemēram, plaukstu nospiedumi, pirkstu un plaukstu pēdas par reģistrētajām personām, lai turpmāk precīzāk varētu apstiprināt un pārbaudīt reģistrēto personu identitāti. Turklāt attiecībā uz pazudušām personām sistēmā tiks glabāti vecāku, vecvecāku vai bērnu DNS ieraksti, kas arī palīdzēs apstiprināt identitāti.

Līdztekus pārskatītajai Šengenas informācijas sistēmai darbu uzsāk arī jauns e-lietas risinājums "Tiešsaistes meklētājs", kurš nodrošinās Latvijas kompetentajām iestādēm datu meklēšanu

Šengenas informācijas sistēmā, Eiropola informācijas sistēmā, Interpola datu bāzē un Eiropas transportlīdzekļu un vadītāja apliecību informācijas sistēmā (Eucaris).

Šengenas informācijas sistēma ir visplašāk izmantotā un vislielākā informācijas kopīgošanas sistēma drošības un robežu pārvaldības jomā Eiropā. Sistēmā ir vairāk nekā 86 miljoni brīdinājumu. 2022. gadā dalībvalstis tai piekļuva 12,7 miljardu reižu, iegūstot vairāk nekā 263 tūkstošus trāpījumu attiecībā uz brīdinājumiem, ko izdevusi cita valsts.

Sistēmas tehnisko darbību Latvijā nodrošina Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs. Sistēmas pilnveidošana tiek īstenota ES Iekšējās drošības fonda projekta "Šengenas informācijas sistēmas pilnveidošana" ietvaros.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 274 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties