Hipotekāro kredītu ņēmējiem kompensēs kredītu kopējo procentu maksājumus 30 % apmērā, noteic Saeimā trešdien, 6. decembrī, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā.
Ar grozījumiem noteikts, ka hipotekārā kredīta devējs katram līgumam aprēķina kopējo procentu maksājumu kompensācijas summu – 30 % no kopējiem procentu maksājumiem. Šī informācija būs jāiesniedz Valsts ieņēmumu dienestam (VID). Kompensācija nedrīkstēs pārsniegt divus procentpunktus no periodam noteiktās kopējās aizņēmuma likmes.
Saskaņā ar grozījumiem hipotekārie kreditētāji Valsts ieņēmumu dienestam sniegs informāciju arī par kredītņēmēja bankas kontu, uz kuru pārskaitāma kompensācijas summa. To aprēķinās un izmaksās vienu reizi ceturksnī.
Procentu maksājumu kompensācijas summu katram kredītņēmējam VID pārskaitīs uz kontu, un kredītiestādes internetbankā par to informēs savus klientus.
Noteikts, ka izmaksātajām summām nepiemēros ienākuma nodokli un uz tām nevarēs vērst parādu piedziņu.
Procentu maksājumu kompensācija attieksies uz hipotekārajiem kredītiem, par kuriem līgums noslēgts līdz šī gada 31. oktobrim un kuru atlikums nepārsniedz 250 tūkstošus eiro. Kompensāciju neaprēķinās par tiem līgumiem, kas izsniegti ar fiksētu procentu likmi visā kredīta atmaksas periodā.
Lai nodrošinātu kompensāciju izmaksu par procentu maksājumiem, kredītiestādēm noteikta hipotekārā kredīta ņēmēju aizsardzības nodeva. Tā paredzēta 0,5 procentu apmērā no kredītdevēja kopējās izsniegto hipotekāro kredītu atlikumu summas.
Kredītu procentu kompensāciju un hipotekārā kredīta ņēmēju aizsardzības nodevu paredzēts piemērot 2024. gadā.
Lielākā daļa hipotekāro kredītu ir izsniegti ar mainīgo procentu likmi, kas piesaistīta EURIBOR etalona procentu likmei, un likuma grozījumi rosināti, lai iedzīvotājiem sniegtu atbalstu situācijā, kad šī likmju kāpuma rezultātā ir pieauguši mājsaimniecību maksājumi par hipotekārajiem kredītiem, grozījumu anotācijā norādījuši likumprojekta autori.
Grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā stāsies spēkā 2024. gada 1. janvārī.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.