Cietušā izdevumi par advokāta palīdzību kriminālprocesā, ja tie netiek segti no valsts budžeta līdzekļiem, ir cietušā mantisks zaudējums. Ja cietušā izdevumus nav iespējams kompensēt kriminālprocesuālā regulējuma ietvarā, zaudējumu piedziņa nosakāma Civilprocesa likumā noteiktā kārtībā – skaidrots Senāta departamentu priekšsēdētāju sēdes lēmumā.
Ar jautājumu par lietas pakļautību pie Augstākās tiesas priekšsēdētāja bija vērsies Senāta Civillietu departaments. Izskatāmajā lietā prasītājs cēlis tiesā prasību pret atbildētāju par zaudējumu piedziņu. Prasītājam zaudējumi radušies, samaksājot par advokāta sniegto juridisko palīdzību kriminālprocesā. Civildepartamenta jautājums – vai šāds pieteikums ir pakļauts izskatīšanai Civilprocesa likumā noteiktā kārtībā.
Cietušā izdevumi par advokāta palīdzību kriminālprocesā, ja tie netiek segti no valsts budžeta līdzekļiem, ir cietušā mantisks zaudējums, nevis Kriminālprocesa likumā noteiktie procesuālie izdevumi. Mantiskais zaudējums ir cietušajam nosakāmās kompensācijas sastāvdaļa. Tiesības pieprasīt kompensāciju un saņemt par to lēmumu kriminālprocesā garantē cietušajam iespēju tiesvedības beigās saņemt atbilstošu tiesisku gandarījumu. Norma ir vērsta uz garantiju cietušajam īstenot tiesības uz kaitējuma atlīdzinājumu kriminālprocesā, nevis sašaurināt tiesības saņemt kompensāciju tikai kriminālprocesā.
Kriminālprocesa likums noteic arī citas iespējas kaitējuma kompensācijas pieprasīšanai un saņemšanai. Ja cietušais uzskata, ka ar kompensāciju nav atlīdzināts viss radītais kaitējums, viņam ir tiesības prasīt tā atlīdzināšanu Civilprocesa likumā noteiktajā kārtībā. Nosakot atlīdzības apmēru, jāņem vērā kriminālprocesā saņemtā kompensācija.
Departamentu priekšsēdētāju sēde secina, ka cietušajam kriminālprocesā piešķirtās tiesības saņemt ar noziedzīgo nodarījumu radītā kaitējuma kompensāciju kriminālprocesā ir garantija iespējai savas pamattiesības īstenot bez papildu apgrūtinājumiem un pēc iespējas ātrāk. Cietušā tiesības pieprasīt un saņemt kaitējuma kompensāciju kriminālprocesa ietvaros neatņem tiesības uz atbilstīgu atlīdzinājumu nepamatota tiesību aizskāruma gadījumā īstenot citās tiesību normās noteiktajā, arī civilprocesuālā, kārtībā. Zaudējumu piedziņa Civilprocesa likumā noteiktā kārtībā piemērojama tajos gadījumos, kad cietušajam nav citu iespēju savu tiesību aizsardzībai, tostarp gadījumā, kad kriminālprocesuālā regulējuma ietvarā nav iespējams kompensēt cietušā izdevumus. Pretējā gadījumā zustu visi efektīvie tiesību aizsardzības līdzekļi, ko cietušajam garantē Satversme.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.