2024. gada 17. oktobrī stājušies spēkā Tieslietu ministrijas izstrādātie Ministru kabineta noteikumi, kas precizē, kā novērtējama profesora vai asociētā profesora amata pretendenta un amatā esoša profesora vai asociētā profesora zinātniskā kvalifikācija tiesību zinātnē. Lai stiprinātu tiesu varas un tiesību zinātnes mijiedarbību Latvijas tiesību sistēmas pilnveidē, turpmāk kvalifikācijas novērtējumā tiks ņemts vērā ne tikai Hirša indekss, bet arī tas, kā zinātniskie darbi tiek citēti Latvijas tiesu nolēmumos.
Būtiska daļa zinātnieku pētījumu tiesību zinātnē ir vērsti tieši uz Latvijai būtisku jautājumu apskati, tādēļ ar grozījumiem noteikumos paredzēts, ka tiesību zinātnē Hirša indeksa minimumam var pielīdzināt zinātnisko publikāciju vairākkārtēju citējamību Latvijas tiesu nolēmumos, proti, šo publikāciju reālo pielietojumu Latvijas tiesu praksē argumentācijas kvalitātes uzlabošanai.
Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere uzsver: “Latvijā kā demokrātiskā tiesiskā valstī tiesību normu jaunradē un piemērošanā liela nozīme ir tiesību zinātnei. Proti, tiesību zinātne tiek izmantota gan tiesību politikas veidošanā, gan kā tiesību palīgavots tiesu un valsts pārvaldes nolēmumu argumentācijā. Tādēļ mums ir svarīgi, lai akadēmiskajā vidē tiktu novērtēti arī tie tiesību zinātnieku pētījumi, kas ir aktuāli tieši Latvijas tiesu sistēmā. Tas ir īpaši svarīgi šodienas ģeopolitiskajos apstākļos. Mums ir vajadzīga spēcīga tiesību zinātne, kura var gan palīdzēt mūsu tiesām, skaidrojot sarežģītus ar valsts drošību saistītus juridiskus jautājumus, gan nest Latvijas vārdu un idejas pasaulē, piemēram, zinātniskās sarunās par Krievijas saukšanu pie atbildības par brutālo agresijas karu Ukrainā.“
Informāciju par zinātnisko publikāciju citējamību varēs iegūt oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis" (www.vestnesis.lv), kurā tiek publicēti Satversmes tiesas nolēmumi, un Latvijas tiesu portāla e-pakalpojumu vietnē www.manas.tiesas.lv (kā arī E-lietas portālā www.elieta.lv), kur tiek publicēti pārējo tiesu nolēmumi.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.