Piektdien, 10. janvārī, Tieslietu padome izsludināja atklātu konkursu uz ģenerālprokurora amatu. Pieteikumi jāiesniedz līdz 31. janvārim.
Lai piedalītos konkursā, pretendentam jāatbilst šādām prasībām: jābūt vismaz 40 gadiem, Latvijas pilsonim, ar valsts valodas zināšanām augstākajā līmenī, jābūt augstākajai profesionālajai vai akadēmiskajai izglītībai, jurista kvalifikācijai un maģistra vai doktora grādam. Prasības ietver arī nevainojamu reputāciju un profesionālo darba pieredzi: vismaz piecu gadu pieredzi, strādājot Satversmes tiesā, Augstākajā tiesā, starptautiskās vai pārnacionālās tiesas tiesneša amatā, vai desmit gadu pieredzi, strādājot apgabaltiesas tiesneša, virsprokurora, tiesas apgabala prokuratūras vai Ģenerālprokuratūras prokurora amatā, vai piecpadsmit gadu pieredzi tiesneša vai prokurora amatā. Tāpat pretendentam jāatbilst likuma „Par valsts noslēpumu” prasībām, lai iegūtu speciālo atļauju pieejai valsts noslēpumam.
Pēc pieteikuma dokumentu saņemšanas Tieslietu padomes sekretariāts veiks katra pretendenta atbilstības pārbaudi izvirzītajām prasībām. Savukārt Satversmes aizsardzības birojs sniegs atzinumu par pretendenta atbilstību speciālās atļaujas saņemšanai pieejai valsts noslēpumam.
Ģenerālprokurora amata kandidāti tiks vērtēti, pamatojoties uz Tieslietu padomes apstiprināto Ģenerālprokurora amata kandidātu konkursa, vērtēšanas kritēriju un kārtības nolikumu.
Kandidāti, kuri atbilst Prokuratūras likumā noteiktajām prasībām un kuri saņems pozitīvu Satversmes aizsardzības biroja atzinumu, tiks aicināti uz Tieslietu padomes sēdi.
Tieslietu padome izvērtēs ģenerālprokurora amata kandidātus un no to vidus izvēlēsies vienu — piemērotāko. Pēc Tieslietu padomes priekšlikuma par ģenerālprokurora iecelšanu amatā lems Saeima.
Konkursa sludinājums ir pieejams Tieslietu padomes mājaslapā un oficiālajā izdevumā „Latvijas Vēstnesis”, nolikums ir pieejams Tieslietu padomes mājaslapā.
Papildu informācija:
Konkurss tiek izsludināts, jo 2025. gada 11. jūlijā beigsies pašreizējā ģenerālprokurora Jura Stukāna pilnvaru termiņš ģenerālprokurora amatā.
Ģenerālprokurors vada un kontrolē prokuratūras darbību, nosaka tās iekšējo struktūru un štatus atbilstoši piešķirtajiem valsts budžeta līdzekļiem, apstiprina Ģenerālprokurora padomes pieņemtos normatīvos aktus un tieši vada Ģenerālprokuratūras prokuroru darbu, kā arī veic citus likumā noteiktus pienākumus.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.