2025. gada Cilvēktiesību konferencē „Cilvēktiesību attīstība Eiropas tiesās – jaunākā judikatūra”, kas notika Rīgas Juridiskajā augstskolā 14. februārī, Senāta dialogu ar Eiropas Savienības Tiesu prezentēja Augstākās tiesas Judikatūras un zinātniski analītiskās nodaļas vadītāja Anita Zikmane.
Senāts Eiropas Savienības Tiesā ar prejudiciālajiem jautājumiem 2024. gadā vērsies piecās lietās, kurās lietas izskatīšanai svarīgs ir Eiropas Savienības Tiesas atzinums par Eiropas Savienības tiesību normas interpretāciju vai piemērošanu. Viena lieta saistīta ar jautājumiem par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanas normu piemērošanu, viena par sankciju piemērošanas režīmu un saistītām personām, divas par tiešo elektrolīniju izbūves jautājumiem un viena par negodprātīga privātpilota licences kārtotāja sodīšanu.
Diskusijā ar Satversmes tiesas kolēģi – Juridiskā biroja vadītāju Kristapu Tamužu – tika atzīmēts, ka Senāts nevairās Eiropas Savienības Tiesai darīt zināmu savu viedokli par uzdotā prejudiciālā jautājuma iespējamo atbildi, kas ir ļāvis saņemt konkrētas un lietā noderīgas atbildes.
Eiropas Savienības Tiesa 2024. gadā sniegusi atbildes četrās lietās, kurās ar prejudiciālajiem jautājumiem bija vērsies Senāts: par publisko iepirkumu; par muitas nodokļa režīmu specifiskām zivju pārvietošanās izpētei izmantojamām zīmītēm; par atlīdzinājumu par Datu aizsardzības regulas pārkāpumu un par grāmatvedības personu attiecībā par nelikumīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu.
Cilvēktiesību kontekstā tika atzīmēti arī tie Senāta nolēmumi, kuros atrodamas noderīgas atziņas pamattiesību aizsardzībā, piemērojot Eiropas Savienības Pamattiesību hartu.
Rīgas Juridiskās augstskola ikgadējo Cilvēktiesību konferenci organizē kopš 2006. gada, un tā ir ieņēmusi stabilu vietu Latvijas akadēmisko un profesionālo pasākumu vidū. Apvienojot akadēmisko un profesionālo aspektu, diskusijas cenšas sniegt ieskatu aktuālajās Cilvēka tiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencijas piemērošanas problēmās Latvijā. Šogad konference aizsāka jaunu praksi – skaidrot Latvijas tiesu pienesumu dialogā ar Eiropas Savienības Tiesu gada griezumā.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.