Tieslietu ministrija noslēgusi projektu, izveidojot izglītojošus informatīvos materiālus audio un video formātā par dažādiem juridiskiem jautājumiem ar pārrobežu aspektu, kurus palīdz skaidrot un ikdienā risināt Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkla Latvijas institūcijas.
Tieslietu ministre Inese Lībiņa-Egnere skaidro: "Pārrobežu lietās tiek iesaistīti arvien vairāk Latvijas iedzīvotāju – gan ģimenes, gan uzņēmēji. Īpaši sarežģītās situācijās var nonākt, ja lietā ir iesaistīti arī bērni. Tāpēc ir būtiski nodrošināt skaidru un pieejamu informāciju, kas palīdz cilvēkiem orientēties brīžos, kad jārisina juridiski jautājumi un jāņem vērā starpvalstu vienošanās un citu valstu likumi."
Projekta ietvaros izveidoti 16 izglītojoši video, kas sniedz skaidrojumus, kā risināt pārrobežu jautājumus dažādās dzīves situācijas. Videomateriālos apskatīta bērnu tiesību aizsardzība pārrobežu aspektos, tiesas nolēmumu izpilde, bērna uzturlīdzekļu saņemšana, mediācijas izmantošana, valsts nodrošināta juridiskā palīdzība pārrobežu civilstrīdos, pārrobežu laulības šķiršana, attālinātie notāra pakalpojumi un vēl citas tēmas.
Padziļinātai izpratnei un jautājumu izziņai izveidoti arī 12 raidieraksti (podkāsti), piedaloties 25 dažādiem ekspertiem, kuri vēl detalizētāk skaidro juridiskās nianses pārrobežu jautājumu risināšanā.
Noskatoties video un noklausoties raidierakstus (podkāstus), uzzināsi atbildes uz šādiem jautājumiem:
Visi informatīvie materiāli pieejami Tieslietu ministrijas tīmekļvietnē, TM Youtube kontā un raidierakstu klausīšanās platformā Spotify.
Tieslietu ministrija sadarbībā ar Tiesu administrāciju, Latvijas Zvērinātu notāru padomi, Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomi, Sertificētu mediatoru padomi un Uzturlīdzekļu garantijas fonda administrāciju no 2023. gada janvāra līdz 2024. gada decembrim īstenoja Eiropas Komisijas finansētu projektu ar mērķi - stiprināt Latvijas nacionālā tiesiskās sadarbības tīkla kapacitāti Eiropas Tiesiskās sadarbības tīkla ietvaros.
Latvijas tīkls ir daļa no Eiropas tiesiskās sadarbības tīkla civillietās un komerclietās, kas sniedz atbalstu valstu iestādēm, izskatot pārrobežu lietas. Novērtējot Eiropas tiesiskās sadarbības tīkla iespējas palīdzības sniegšanā, kopš 2011. gada izveidots profesionāļu tīkls arī Latvijas mērogā, apvienojot praktiski visas Latvijas pārvaldes iestādes, kas iesaistītas pārrobežu sadarbībā civillietās un komerclietās, un arī juridisko profesiju pārstāvju apvienības. Tīkls gan Eiropas, gan Latvijas ietvaros nodrošina vienkāršu un ērtu sadarbību tiesu iestāžu starpā, veicina savstarpējo sapratni tiesiskā regulējumā vienādā piemērošanā un nodrošina - vienotu informācijas avotu tieslietu jomā visā Eiropas Savienībā (Eiropas e-tiesiskuma portāls).
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.