No nākamā gada 1.janvāra dzīvokļu īpašniekiem, kuru māja atrodas uz citam īpašniekam piederošas zemes, vairs nebūs jākompensē nekustamā īpašuma nodokļa par zemi maksājums. To paredz Saeimas Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijā otrdien, 3.jūnijā, galīgajam lasījumam atbalstītie grozījumi likumā „Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju”.
Šādas izmaiņas likumā bija nepieciešamas, lai atvieglotu nodokļu slogu iedzīvotājiem piespiedu nomas gadījumā.
Savukārt, lai risinātu praksē radušos jautājumu par to, kādā platībā un apmērā dzīvokļu īpašniekiem ir jānomā mājai nepieciešamā zeme, likumprojekts nosaka, ka zemes nomas līgums būs jāslēdz tikai par to zemes gabalu vai zemes gabala daļu, kāds noteikts funkcionāli nepieciešamā zemesgabala plānā dzīvojamo māju privatizācijas procesā.
Ar likuma grozījumiem paredzēts, ka iedzīvotāji varēs rosināt pārskatīt mājai līdz šim noteikto zemesgabalu. Šāda iespēja ļaus novērst gadījumus, kad dzīvokļu īpašnieki maksā par zemi, kas mājai nav nepieciešama un ko iedzīvotāji nemaz neizmanto. Kārtību, kādā tiks veikta daudzdzīvokļu dzīvojamām mājām funkcionāli nepieciešamo zemesgabalu pārskatīšana, noteiks attiecīgā pašvaldība ar saistošajiem noteikumiem.
„Šie dzīvojamo māju privatizācijas likuma grozījumi ir vērtējami kā jauna lappuse mājokļu juridiskās bāzes pilnveidošanā un ir viens no soļiem dalītā īpašuma problēmas risināšanā. Likuma izmaiņas ļaus pašvaldībām zemi sadalīt arī tad, ja atdalīto zemes vienību platība būs mazāka nekā saistošajos noteikumos noteiktais minimālais apbūves zemes gabala lielums. Tādējādi dzīvojamo māju privatizācijas procesā būs iespēja privatizācijai nodot gan attiecīgo domājamo daļu zemes, gan dzīvokli un izveidot dzīvokļa īpašumu,” akcentē Valsts pārvaldes un pašvaldības komisijas priekšsēdētājs Sergejs Dolgopolovs.
Galīgajam lasījumam atbalstītais likumprojekts paredz, ka zemes īpašniekam, vienojoties ar dzīvokļa īpašnieku par nomas maksas lielumu, būs jāņem vērā gan ēkas kadastrālā vērtība, gan arī zemesgabala platība, apbūve un lietošanas mērķis. Ja puses nevarēs vienoties, zemesgabala piespiedu nomas maksu tāpat kā līdz šim varēs noteikt sešu procentu apmērā no zemes kadastrālās vērtības. Šāda pieeja dos iespēju noteikt katrai konkrētai situācijai atbilstošu nomas maksas apmēru, iepriekš atbildīgajā komisijā uzsvēra grozījumu autori.
Likumprojekts arī paredz uzdot Ministru kabinetam līdz 2015.gada 1.oktobrim iesniegt Saeimā likumprojektu par dalītā īpašuma tiesisko attiecību izbeigšanu.
Par grozījumiem likumā „Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” trešajā lasījumā vēl jālemj Saeimai.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.