Saeimas Juridiskā komisija otrdien, 23.septembrī, pauda konceptuālu atbalstu grozījumiem Civilprocesa likumā un vairākiem saistītajiem likumprojektiem, kas paredz veikt atlikušo kompetenču pārdali starp tiesu instancēm, tādējādi turpinot pāreju uz „tīrajām” tiesu instancēm civilprocesā.
Paredzēts pilnībā attiekties no līdzšinējās prakses, ka atsevišķu kategoriju lietas pirmajā instancē skata apgabaltiesa - likumprojekts paredz, ka visas civillietas pirmajā instancē turpmāk izskatīs rajona (pilsētas tiesa). Apelācijas kārtībā lietas iztiesās apgabaltiesa, bet kasācijas kārtībā – Augstākā tiesa.
Savukārt noteiktu kategoriju lietu izskatīšanai pirmajā instancē būs noteikta konkrēta tiesa. Tādējādi lietas, kuru materiālos ir iekļauts valsts noslēpuma objekts, kā arī lietas par patenttiesību, pusvadītāju izstrādājumu topogrāfiju, dizainparaugu, preču zīmju un ģeogrāfiskās izcelsmes norāžu aizsardzību skatīs Rīgas pilsētas Vidzemes priekšpilsētas tiesa.
Rajona (pilsētas) tiesas zemesgrāmatu nodaļa izskatīs pieteikumus par saistību bezstrīdus piespiedu izpildīšanu un saistību piespiedu izpildīšanu brīdinājuma kārtībā, kā arī pieteikumus par izsoles aktu apstiprināšanu, izņemot maksātnespējas procesa lietās.
Skatot lietas „tīrajās” tiesu instancēs, pakāpeniski samazināsies Augstākās tiesas Civillietu palātā izskatāmo lietu skaits. Saskaņā ar likumu palāta darbu pilnībā noslēgs līdz 2016.gada 31.decembrim.
Saeima jau iepriekš veikusi virkni izmaiņu, uzsākot pāreju uz „tīrajām” tiesu instancēm. Piemēram, no 2014.gada ir spēkā norma, ka rajona (pilsētu) tiesas izskata arī civillietas, kurās prasības summa pārsniedz 210 000 tūkstošus eiro. Iepriekš šādas lietas bija piekritīgas apgabaltiesai.
Lai paātrinātu lietu iztiesāšanu, likumā līdz tīro tiesu instanču sistēmas reformas beigām noteikta iespēja - lietas, kuras nav sāktas skatīt pēc būtības, nodot izskatīšanai citai tiesai, tostarp tiesai citā tiesu apgabalā.
Saeimas Juridiskā komisija šodien līdz ar grozījumiem Civilprocesa likumā konceptuāli atbalstīja arī grozījumu Zemesgrāmatu likumā, grozījumu Tiesu izpildītāju likumā un grozījumu Notariāta likumā.
Par likumprojektiem trijos lasījumos vēl lems Saeima.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.