Saeima ceturtdien, 30.oktobrī, trešajā, galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (APK), kas paredz paplašināt atbildību par masu informācijas līdzekļu darbības noteikumu pārkāpšanu. Likuma izmaiņas veicinās godprātīgi strādājošu elektronisko plašsaziņas līdzekļu konkurētspēju un palīdzēs stiprināt nacionālo informācijas telpu.
Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome (NEPLP) secinājusi, ka virkne mediju regulāri neievēro tiem izsniegto apraides atļauju darbības pamatnosacījumus, īpaši attiecībā uz noteikto valodas kvotu, pārraidot raidījumus valsts valodā mazāk, nekā tas noteikts apraides atļaujā. Par šādiem pārkāpumiem juridiskajām personām turpmāk varēs piemērot naudas sodu 500 līdz 10 000 eiro apmērā.
Tāpat ar grozījumiem APK plānots palielināt soda apmērus par programmu veidošanas noteikumu pārkāpumiem, piemēram, par tāda satura pārraidīšanu, kurā sagrozīti fakti ar mērķi kurināt naidu un diskreditēt Latvijas valstiskumu, kā arī par vardarbīga satura demonstrēšanu laikā no plkst.7.00 līdz 22.00.
Lai novērstu situāciju, ka informācijas nesniegšana var būt finansiāli izdevīga (respektīvi, sods par informācijas nesniegšanu ir mazāks nekā sods par pārkāpumu, kas tiek slēpts), sankcija par informācijas nesniegšanu pielīdzināta maksimālajam soda apmēram, kādu tiesīga piemērot NEPLP. Tādējādi par informācijas par elektronisko plašsaziņas līdzekļu darbību nesniegšanu vai nepatiesas informācijas sniegšanu NEPLP varēs uzlikt naudas sodu fiziskajām personām no 20 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām — no 500 līdz 14000 eiro.
Palielināts sods par elektroniskā plašsaziņas līdzekļa programmas apraidi vai retranslāciju bez NEPLP izdotas atļaujas. Fiziskajām personām tas paredzēts no 100 līdz 700 eiro, bet juridiskajām personām — no 2000 līdz 14000 eiro. Citās valstīs šādi pārkāpumi tiek uzskatīti par vieniem no smagākajiem un sods par tiem var sasniegt pat vairākus simtus tūkstošus eiro.
Savukārt soda apmērs par elektronisko plašsaziņas līdzekļu programmu uzskaites noteikumu pārkāpšanu juridiskajām personām ar likuma grozījumiem samazināts.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.