Par jaunas psihoaktīvas vielas neatļautu lietošanu varēs izteikt brīdinājumu vai piemērot naudas sodu līdz 280 eiro. Piemērojot sodu, personu vienlaikus rakstiski brīdinās par kriminālatbildību, ja tā gada laikā atkāroti izdarīs šādu pārkāpumu. To paredz Saeima ceturtdien, 30.oktobrī, trešajā, galīgajā lasījumā pieņemtie grozījumi Latvijas Administratīvo pārkāpumu kodeksā (APK). Tāpat administratīvā atbildība paredzēta par „spaisa” neatļautu iegādāšanos, glabāšanu, pārvadāšanu vai pārsūtīšanu bez nolūka tos realizēt.
Saeima jau grozījusi Krimināllikumu, paredzot kriminālatbildību par jaunu psihoaktīvu vielu neatļautu apriti un lietošanu, ja persona iepriekš brīdināta par kriminālatbildību. Par šādiem pārkāpumiem varēs sodīt ar īslaicīgu brīvības atņemšanu vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu.
„Šis ir pēdējais solis, 11.Saeimai noslēdzot darbu pie „spaisa” sērgas ierobežošanas. Šis rūpals ir nogājis pagrīdē un vairs nav iedomājams, ka kāds šādas apreibinošas vielas brīvi un oficiāli var tirgot. Būtiski samazinājies arī „spaisa” upuru skaits. Šīs vielas faktiski pielīdzinātas parastajām narkotikām un par to paredzēta brīvības atņemšana. Atbildība noteikta arī lietotājiem – sākumā administratīvs sods, bet, ja pārkāpums fiksēts atkāroti gada laikā, iestāsies kriminālatbildība,” norāda Saeimas Juridiskās komisijas krimināltiesību apakškomisijas priekšsēdētājs Andrejs Judins.
Esam panākuši, ka „legālās” narkotikas vairs neeksistē - vielas, kuras vēl nav iekļautas narkotisko vielu sarakstā, bet cilvēka veselībai var radīt līdzvērtīgus draudus, tiek definētas kā jaunas psihoaktīvās vielas. To apritei tiek uzlikts pagaidu aizliegums, par kura pārkāpšanu draud administratīvā un kriminālatbildība, uzsver A.Judins.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.