25. Novembris 2015 13:29
Jaunumi
Juridiskā komisija otrajā lasījumā atbalsta uzlabojumus kriminālnoziegumos cietušo personu aizsardzībai

Saeimas Juridiskā komisija trešdien, 25.novembrī, otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Kriminālprocesa likumā, kas paredz uzlabot noziedzīgos nodarījumos cietušo personu aizsardzību. Ar likumprojektu tiek ieviesta Eiropas Savienības (ES) direktīva, paredzot cietušajām personām visās dalībvalstīs vienotu minimālo garantiju līmeni.

Likumā tiks noteiktas pamattiesības, kas cietušajam piemīt neatkarīgi no kriminālprocesa stadijas. Starp tiesībām, kas patlaban likumā nav skaidri definētas, ir tiesības saņemt informāciju par kompensāciju pieteikšanas un saņemšanas nosacījumiem, par pasākumiem personas un tās tuvinieku aizsardzībai apdraudējuma gadījumā, par procesuālo izdevumu atlīdzināšanas kārtību, kā arī kontaktinformāciju saziņai par konkrēto kriminālprocesu. Tāpat cietušajam paredzētas tiesības saņemt informāciju par pieejamo atbalstu un medicīnisko palīdzību.

Kriminālprocesa likumā paredzēts ieviest īpaši aizsargājamā cietušā jēdzienu. Īpašu aizsardzību nodrošinās nepilngadīgajiem, dzimumnoziedznieku un cilvēktirdzniecības upuriem, personām, kas cietušas no vardarbības ģimenē, kā arī vairākām citām personu grupām. Par īpaši aizsargājamu atzīstams arī cietušais, kas noziedzīga nodarījuma rezultātā iegūtā kaitējuma dēļ ir īpaši ievainojams un nav pasargāts no atkārtota apdraudējuma, iebiedēšanas vai atriebības.

Paredzēts noteikt, ka īpaši aizsargājama cietušā pratināšana tiek veikta atsevišķā, tam piemērotā telpā vai bez citu ar konkrēto procesuālo darbību nesaistītu personu klātbūtnes. Attiecībā uz iztiesāšanu īpaši aizsargājamiem cietušajiem jābūt iespējai nesatikt pāri darītāju aci pret aci un iespējai tikt uzklausītam tiesas zālē ar komunikācijas tehnoloģiju palīdzību. Tāpat jāveic pasākumi, lai nepieļautu nevajadzīgu pratināšanu par cietušā privāto dzīvi, kas nav saistīta ar noziedzīgo nodarījumu, kā arī jābūt iespējai, ka lietu skata slēgtā tiesas sēdē.

Kriminālprocesā paredzēts ieviest līdz šim nebijušu principu, ka īpaši aizsargājamiem cietušajiem ir tiesības lūgt un saņemt informāciju par apcietinātās vai notiesātās personas, kura radījusi viņam kaitējumu, atbrīvošanu vai izbēgšanu no ieslodzījuma. Regulējuma mērķis ir nodrošināt, lai cietušais tiktu brīdināts par to, ka persona vairs neatrodas ieslodzījuma vietā un pēc iespējas novērstu atkārtota apdraudējuma iespējamību.

Tāpat īpaši aizsargājamam cietušajam paredzētas tiesības piedalīties procesuālajās darbībās kopā ar uzticības personu.

Ar likuma izmaiņām tiesības uz aizsardzību apdraudējuma gadījumā paredzētas ne tikai cietušajiem, bet arī viņu tuviniekiem. Saskaņā ar ES vienoto regulējumu dalībvalstīm jānodrošina, lai cietušais un viņa ģimenes locekļi tiktu aizsargāti no sekundāras un atkārtotas viktimizācijas, iebiedēšanas un atriebības, tostarp pret emocionāla vai psiholoģiska kaitējuma risku.

Plānots noteikt, ka cietušā iesniegumu par atzīšanu par cietušo personu var pieņemt arī mutvārdos, ne tikai rakstveidā. Minētie grozījumi ir vērsti uz to, lai samazinātu dokumentu apjomu kriminālprocesā.

Lai uzsāktu kriminālprocesu par izvarošanu, seksuālu vardarbību vai tīšu vieglu miesas bojājumu izdarīšanu, vairs nebūs obligāti nepieciešams pieteikums no personas, kurai nodarīts kaitējums.

Grozījumi Kriminālprocesa likumā otrajā un trešajā lasījumā vēl jāskata Saeimā.

 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 269 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties