Saeimas Tiesu politikas apakškomisija šodien konceptuāli atbalstīja grozījumus Augstskolu likumā, kas ļaus ieviest vienotu valsts līmeņa jurista kvalifikācijas eksāmenu, kā arī valsts līmeņa eksāmenus citās jomās.
Atbalstu iniciatīvai par vienotā juristu kvalifikācijas eksāmena ieviešanu komisijas sēdē pauda arī Augstākās izglītības padomes vadītājs Jānis Vētra, Latvijas Universitātes Juridiskās fakultātes dekāne Anita Rodiņa un Latvijas Studentu apvienības (LSA) Akadēmiskā virziena vadītājs Arkādijs Zvaigzne.
LSA pārstāvis tāpat norādīja, ka studenti atbalstītu vienota kvalifikācijas eksāmena ieviešanu citās jomās.
Grozījumi paredz, ka lēmumu par kvalifikācijas eksāmena ieviešanu pieņems valdība. Paredzams, ka likumprojektu izskatīšanai Saeimā virzīs apakškomisija, savukārt tā izskatīšana tiks uzticēta Izglītības, kultūras un zinātnes komisijai.
Kā ziņots, Tieslietu ministrija (TM) iepriekš norādīja, ka Latvijā ir salīdzinoši zema juridiskās izglītības kvalitāte un kā piemērotākais līdzeklis šīs problēmas risināšanai patlaban uzskatāms valsts vienotais jurista kvalifikācijas eksāmens, kura ieviešana veicinātu juridiskās izglītības kvalitātes kāpumu.
Vairākās diskusijās ir secināts, ka tiesību zinātņu studiju programmu konkurence savā starpā ir radījusi nevis šo programmu kvalitātes paaugstināšanos, bet, tieši pretēji, - kvalitātes strauju kritumu. Tāpat katra augstskola pēc saviem ieskatiem vērtē studentu teorētiskās zināšanas un prasmes, lai piešķirtu valsts atzītu augstākās izglītības diplomu ar jurista vai juriskonsulta kvalifikāciju.
Tāpēc patlaban par piemērotāko līdzekli šīs problēmas risināšanai uzskatāms valsts vienotais jurista kvalifikācijas eksāmens, kura ieviešana nozīmētu, ka diploma ieguvējs patiešām atbilst vienotam un samērā augstam jurista profesionālās kvalitātes standartam, iepriekš norādīja TM.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.