2016. gada 1. oktobrī stāsies spēkā sadarbības līgums starp Latvijas Republikas Patentu valdi (PV) un Eiropas Patentu iestādi (EPO) par patentmeklējumu veikšanu. Līguma ietvaros Latvijas nacionālo patentu pieteicējiem būs iespēja saņemt patentmeklējumus un eksperta ziņojumus no vienas no vadošajām iestādēm pasaulē šajā jomā.
Atbalsts izgudrotājiem un Latvijas patentu kvalitātes uzlabošana ir viens no PV nozīmīgākajiem uzdevumiem. Šobrīd – līdzīgi kā daudzās citās valstīs, piemēram, Lietuvā, Latvijā – patentspējas pilna ekspertīze netiek veikta, jo tas prasa lielu ekspertu skaitu daudzās zinātnes nozarēs. Līdz ar to patenta pieteicējam jāseko līdzi informācijai par līdzīgajiem vai identiskajiem izgudrojumiem, kas var būt pamats patenta apstrīdēšanai.
Ņemot vērā identificētos patentēšanas riskus un uzskatot par nepieciešamu uzlabot piešķirto patentu kvalitāti, no šā gada oktobra tiek uzsākts pilotprojekts, kas nodrošinās nacionālā patenta pieteicējiem iespēju saņemt starptautiski atzītu eksperta atzinumu par attiecīgo izgudrojumu. Latvijas pieteicējiem tas ļaus saņemt informāciju par izgudrojuma patentspēju, līdzīgiem izgudrojumiem pasaulē, pieņemt izsvērtu lēmumu, vai veikt patentēšanu arī ārpus Latvijas, kā arī, iespējams, palīdzēs investoru piesaistē.
Saskaņā ar 23. augusta Ministru kabineta sēdē izskatīto un apstiprināto PV informatīvo ziņojumu „Par nacionālajā procedūrā piešķirto patentu kvalitātes uzlabošanas pasākumiem” un parakstīto līgumu ar EPO par patentmeklējumu veikšanu, patentu meklējumus Latvijas vajadzībām veiks Eiropas Patentu iestāde, kas ir viena no vadošajām organizācijām pasaulē šajā jomā – tā nodarbina vairāk nekā 4000 ekspertu dažādās zinātnes jomās. Divpusējās sadarbības līgums būtiski uzlabos apstākļus mazajiem un vidējiem uzņēmumiem, kā arī universitātēm un institūtiem, kas vēlas patentēt savus izgudrojumus un tos aizsargāt arī ārvalstīs. “Mums ir prieks atbalstīt šīs divas, svarīgākās patentu pieteicēju grupas,” sacīja EPO prezidents Benuā Batistelli, “patenti ir svarīgi ekonomikas faktori uzņēmumiem, kuri vēlas savus izgudrojumus tirgot mājās un ārvalstīs. Sadarbības ceļā mēs varam atbalstīt inovāciju un uzlabot patentēto izgudrojumu kvalitāti, samazinot izmaksas uzņēmējiem.”
Oktobrī Tieslietu ministrijas un PV mājaslapā, kā arī plašsaziņas līdzekļos tiks publicēta informācija par pieteikšanās priekšnoteikumiem un kārtību. Pilotprojektu tiek plānots īstenot līdz 2019. gada 1. maijam. Šobrīd tiek plānots, ka 2017. gadā būs iespējams apmaksāt patentmeklējumus 40 izgudrojumiem.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.