No 13. līdz 17. martam vairāk nekā 160 zvērināti advokāti Advokatūras dienās iedzīvotājiem sniedz bezmaksas juridiskās konsultācijas visā Latvijā. Šogad īpaša uzmanība veltīta bērnu tiesībām, jo ģimenes visbiežāk juridisko palīdzību meklē uzturlīdzekļu, aizgādības un saskarsmes jautājumos.
“Visu cilvēku tiesības ir vienlīdz nozīmīgas. Taču bērnu tiesības, daļas sabiedrības ieskatā, aizvien ir mazāk nozīmīgas. Piemēram, dažkārt dzirdēti viedokļi, ka pieaugušam cilvēkam sist nedrīkst, taču bērna gadījumā tā esot audzināšana, vai arī – bērnu varot neuzklausīt un viņa vēlmes neņemt vērā, jo pieaugušajam taču ir labāk zināms,” stāsta Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas priekšniece Ilona Kronberga. “Bērnu tiesību aspekts advokatūrā ir ļoti būtisks, jo bieži vien bērna intereses paliek otrā plāna kā mazsvarīgākas, ne tik nozīmīgas. Tikai saprotot, ka arī bērns ir personība un tāds pats cilvēks ar savām interesēm un vajadzībām, mēs spēsim izaudzināt spējīgus, noderīgus un, galvenais, saprātīgus un spriest spējīgus sabiedrības locekļus.”
Ik gadu vairāk nekā 70 tūkstoši civillietu nonāk tiesā, un katra desmitā no tām ir saistīta ar bērnu tiesībām. Lai arvien labāk aizstāvētu bērnu intereses, valsts atbalsts tiek uzlabots, piemēram, ar jauno uzturlīdzekļu likumu sekmēta to saņemšana, ģimenes strīdos ir pieejamas mediatoru bezmaksas konsultācijas, tāpat zvērināti advokāti apgūst speciālas zināšanas bērnu tiesību aizsardzības jomā. “Tomēr nenoliedzami vecākiem ir vislielākā vara pār bērnu tiesībām, tāpēc ar bezmaksas konsultācijām vēlamies iedrošināt ģimenes kļūt vēl zinošākas, pieķerties sasāpējušu jautājumu risināšanai, kā arī strīdu gadījumā pārvarēt emocijas un pievērsties racionālai vidusceļa rašanai. Jāatceras, ka bērna intereses ir prioritāte – bērns nedrīkst būt līdzeklis, ar kuru pieaugušie risina savas personiskās attiecības,” atgādina Latvijas Zvērinātu advokātu padomes loceklis un zvērināts advokāts Raivo Sjademe.
Nemainīgi sāpīgākais jautājums – aptuveni pieci tūkstoši lietu gadā – ir uzturlīdzekļu piedziņa.* Turklāt, kā liecina pēdējo trīs gadu dati, palielinās izskatīto lietu skaits saistībā ar bērnu paternitāti, vecāku aizgādību, kā arī aizgādības un saskarsmes tiesību noteikšanu, ierobežošanu vai atcelšanu. Kā skaidro zvērināts advokāts Dāvis Volksons: “Advokāta uzdevums ir pārstāvēt bērna intereses un būt par vidutāju ģimenes strīdos, kas nereti rodas gan tai šķiroties, gan arī pēcāk kādam no vecākiem nepildot tiesas nolēmumu vai pat situācijās, kad ir bērna attīstībai nelabvēlīgi un nedroši dzīves apstākļi. Tāpat ikviens sabiedrības loceklis saskaroties ar pret bērnu vērstu netaisnību ir tiesīgs rīkoties – ja radiniekiem, kaimiņiem vai jebkurai citai personai ir aizdomas, ka bērns netiek pienācīgi aprūpēts, par to noteikti ir jāziņo gan policijai, gan bāriņtiesai.”
“Advokatūras dienu bezmaksas konsultāciju mērķis ir iedrošināt cilvēkus spert pirmo soli sasāpējušu jautājumu risināšanā, jo nereti pat vienkāršas lietas iedzīvotāji aizbildinājuma “nav steidzami” vai naudas trūkuma dēļ mēdz atlikt, līdz tās pārtop nopietnās problēmās. Īpaši aicināti pieteikties tie iedzīvotāji, kuriem līdz šim nav bijusi iespēja saņemt advokātu juridisko palīdzību samaksas vai citu ierobežojumu dēļ,” piedalīties aicina zvērināta advokāte Tatjana Rancāne. Iedzīvotāji var vērsties ne tikai ģimenes un bērnu tiesību, bet arī mantojumu, parādsaistību, nekustamo īpašumu, darba tiesisko attiecību, administratīvo tiesību, krimināltiesību un citos jautājumos, atbilstoši advokāta specializācijas jomai.
Kā pieteikties Advokatūras dienu konsultācijai?
Advokatūras dienas Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija 2010. gadā iedibināja ar mērķi popularizēt zvērināta advokāta profesijas misiju – darboties sabiedrības interesēs, sniedzot tai praktisku palīdzību pēc labākās sirdsapziņas likumiem.
* Tiesu administrācijas apkopotie Tiesu informācijas sistēmas dati
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.