Eiropai ir bagāts kultūras mantojums, kas kalpo par pamatu nākamajiem radošajiem darbiem, kā, piemēram, kinoscenārijiem – gan producentiem no Eiropas, gan ārpus tās. Pētījumā apskatīta neaizsargāto darbu loma un salīdzinātas uz šādu darbu bāzes radītās filmas ar filmām, kuras radītas, izmantojot ar autortiesībām aizsargātus darbus vai oriģinālus kinoscenārijus. Analīzes pamatā izmantoti gandrīz 90 000 filmu, kuras laistas klajā laika posmā no 2000. gada līdz 2010. gadam.
Kā norāda EUIPO izpilddirektors Antoniu Kampinušs (António Campinos): „Lai gan tikai neliela daļa no Eiropas Savienībā klajā laistajām filmām ir radītas uz neaizsargātu darbu bāzes, starp vispieprasītākajām filmām šī attiecība ir augstāka. Kā parāda pētījuma dati, neaizsargāto darbu saturs ir biežāk sastopams starp populārākajām filmām Eiropas kinoteātros”.
Pētījuma rezultāti parāda, ka neaizsargāto darbu saturs ir pievilcīgs filmu adaptācijām:
„Neaizsargātiem darbiem ir svarīga loma, tie kalpo ne tikai par ienākumu avotu modernajai izklaides industrijai, kuru izbauda miljoniem skatītāju Eiropā un ārpus tās robežām, bet arī par pamatu nākamajiem darbiem, kas bagātina Eiropas kultūras mantojumu,” norāda EUIPO izpilddirektors.
Pēdējā laikā neaizsargāto darbu satura izmantošana atvasināto darbu radīšanai ir kritusies:
Pētījuma kopsavilkums
Par pētījumu Derivative use of public domain content study - Film industry focus
Citi Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra pētījumi
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.