Izpildot Ministru kabineta 2018.gada 6.februāra sēdē uzdoto, iepirkuma komisija ir izvērtējusi jaunā Liepājas cietuma kompleksa projektēšanas, autoruzraudzības un būvniecības pretendentu piedāvājumus, un ar komisijas lēmumu par uzvarētāju ir atzīts piedāvājums ar zemāko cenu, ko iesniedzis būvuzņēmums SIA “Abora”. Savukārt par uzvarētāju jaunā Liepājas cietuma kompleksa būvuzraudzībai iepirkumu komisija atzina personu grupu “P.M.G, L4”. Balstoties uz iepirkuma komisijas lēmumu, Tieslietu ministrija gatavos informatīvo ziņojumu Ministru kabinetam, kam savukārt būs jālemj par finansējuma piešķiršanu projekta īstenošanai 2021.–2023. gada periodam. Ja finansējums tiks piešķirts, ar konkursa uzvarētājiem tiks slēgts līgums, kas paredz jaunā Liepājas cietuma nodošanu ekspluatācijā līdz 2023. gada 31. martam. Tādējādi Liepājas cietums būs pirmā ieslodzījuma vieta, kas no jauna tiks uzbūvēta Latvijā pēc neatkarības atgūšanas.
Šāda mēroga būvprojekta īstenošana, izveidojot mūsdienu prasībām atbilstošu infrastruktūru, ļaus radikāli mainīt soda izpildes politiku – tā ir iespēja nodrošināt efektīvu ieslodzīto resocializāciju, lai veicinātu notiesāto personu iekļaušanos sabiedrībā pēc soda izciešanas, tādējādi mazinot atkārtota noziedzīga nodarījuma veikšanu.
VAS “Tiesu namu aģentūra” atkārtoti izsludinātajā atklātajā konkursā par jaunā Liepājas cietuma kompleksa projektēšanu, autoruzraudzību un būvniecību piedāvājumus iesniedza kopumā trīs būvuzņēmumi – SIA “Abora” un AS “UPB” no Latvijas, kā arī viens no Igaunijas vadošajiem būvuzņēmējiem AS “Merko Ehitus Eesti”. Izvērtējot piedāvājumus, iepirkuma komisija konstatēja, ka par uzvarētāju konkursā atzīstama SIA “Abora”, kas gan atbilst visiem vērtēšanas kritērijiem un nosacījumiem, gan iesniegusi piedāvājumu ar viszemāko cenu, piedāvājot Liepājas cietuma kompleksa projektēšanu, autoruzraudzību un būvniecību veikt par kopumā 113 597 002 eiro (bez PVN). Par uzvarētāju jaunā Liepājas cietuma kompleksa būvuzraudzībai tika atzīta personu grupa “P.M.G, L4”, ko veido SIA “P.M.G.” un SIA “Firma L4”, kura piedāvāja objekta būvuzraudzību nodrošināt par kopumā 2 156 970 eiro (bez PVN).
Pārējo pretendentu piedāvātās cenas Liepājas cietuma kompleksa projektēšanai, autoruzraudzībai un būvniecībai bija attiecīgi: AS “UPB” – 127 197 373 eiro (bez PVN)(pēc iepirkuma komisijas finanšu piedāvājuma pārrēķina labojot aritmētisku kļūdu – 125 385 647 eiro), bet “Merko Ehitus Eesti” – 137 374 775 eiro (bez PVN). Iepirkumu komisijas lēmumu saskaņā ar likumu pretendenti var pārsūdzēt 10 dienu laikā.
Īstenojot atklātu iepirkuma konkursu, tika izmantota design&build metode, apvienojot vienā iepirkumā izmaiņu veikšanu būvprojektā, autoruzraudzību un būvniecību, lai izvairītos no iespējamām papildu izmaksām būvdarbu veikšanas laikā un nodrošinātu kvalitatīvu būvdarbu izpildi, prasot no uzvarētāja pilnu atbildību par projekta būvniecības realizēšanu.
Liepājas cietums saskaņā ar normatīvajiem aktiem ir klasificēts kā valsts noslēpumu saturošs būvprojekts, tādēļ papildus pieredzei un finanšu rādītājiem kā viena no prasībām pretendentiem tika piemērots industriālās drošības sertifikāts, kas apliecina kompānijas uzņēmējdarbības prakses caurspīdīgumu un konfidenciālas informācijas glabāšanas drošumu.
Pretendentu piedāvājumus izvērtēja iepirkumu komisija, kuras sastāvā ir pārstāvji no VAS “Tiesu namu aģentūra”, Tieslietu ministrijas un Ieslodzījuma vietu pārvaldes, kā arī pieaicinātie eksperti no zvērinātu advokātu biroja “Sorainen” un biedrības “Latvijas Būvinženieru savienība”.
Jaunā Liepājas cietuma būvprojekts paredz vairākus inovatīvus tehniskos risinājumus, kas līdz šim nav bijuši pieejami Latvijas cietumu infrastruktūrā, bet jau ir objektīvi pamatotas prasības, plānojot investīcijas jaunu cietumu izbūvē citur Eiropā. Dažādi tehniskie risinājumi veicina gan personāla drošību, gan ieslodzīto savstarpējo drošību. Piemēram, kamerās tiks iestrādāts pret vandaļu, īpaši triecienizturīgs inventārs. Mūsdienu prasībām atbilstošas infrastruktūras izveide palīdzēs ne vien plānot lietderīgu personāla resursu izmantošanu, bet arī sargposteņu un dzīvojamo nodaļu izvietojumu.
Liepājas cietumā paredzētas vietas 1200 ieslodzītajiem. Visā kompleksā ietilpst astoņas dažādas nozīmes ēkas. Kopējā teritorijas platība ir 305 116 m², kopējais apbūves laukums – 64 053,7 m², kopējā telpu platība – 51 092 m². Komplekss atradīsies 5,6 km attālumā no Liepājas centra. Kā viens no galvenajiem faktoriem cietuma projektēšanā izvirzīta gan ieslodzīto, gan arī personāla drošība. Jaunajā cietumā tiks nodrošināta ieslodzīto resocializācija un nodarbinātības iespējas, paredzēts plašs nodarbinātības centrs ar darba iespējām ieslodzītajiem, kā arī vieta ieslodzīto apmācībām.
Būvniecības procesa īstenošanu LR Tieslietu ministrija deleģējusi VAS “Tiesu namu aģentūra”, kas arī organizēja iepirkumus. Savukārt cietuma izbūvei nepieciešamās tehniskās prasības tika forumulētas darba grupu sanāksmēs, kurās piedalījās gan pārstāvji no Ieslodzījuma vietu pārvaldes, gan Tieslietu ministrijas un VAS “Tiesu namu aģentūra”. Gala lēmumu par projekta realizāciju pieņems Ministru kabinets.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.