7. jūnijā, Pasaules antipirātisma dienā, Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO) nāca klajā ar vienotu ziņojumu par intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu radītajiem zaudējumiem 11 tautsaimniecības nozarēs. Ziņojuma dati liecina, ka pārkāpumu dēļ katru gadu 11 tautsaimniecības nozarēs tiek zaudēti 60 miljardi eiro, kas atbilst 7,4 % no kopējā pārdošanas apjoma ES. Analizējot situāciju Latvijā — pārkāpumu rādītie zaudējumi atbilst aptuveni 109 miljoniem eiro jeb 55 eiro uz vienu Latvijas iedzīvotāju gadā.
Pētījuma dati liecina, ka kopējie zaudējumi ir 7,4 % apjomā no visa pārdošanas apjoma sekojošās nozarēs: kosmētika un personīgās higiēnas līdzekļi; apģērbs, apavi un aksesuāri; sporta preces; rotaļlietas un spēles; juvelierizstrādājumi un rokas pulksteņi; rokassomas un ceļasomas; mūzikas ieraksti; stiprie alkoholiskie dzērieni un vīns; farmaceitiskie līdzekļi; pesticīdi un viedtālruņi. Analīzē aplēsts, ka šajās nozarēs visā ES tiešā veidā tiek zaudētas līdz pat 468 000 darbavietu, jo likumīgie ražotāji ražo mazāk nekā tad, ja nebūtu viltojumu, tādējādi nodarbinot mazāk darbinieku.
Minētie dati ir daļa no pētniecības darba cikla par viltojumu ietekmi uz ES rūpnieciskā sektora ekonomiku, ko EUIPO veica pēdējo piecu gadu laikā un jau otro reizi publicēja vienotajā ziņojumā. Pētījumi veikti ar Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra palīdzību.
Pētījumā lēsts, ka kopš pirmās analīzes, kas notika 2018. gadā, zaudētais pārdošanas apjoms ES līmenī ir samazinājies visās nozarēs, izņemot divas sekojošas nozares: apģērbs, apavi un aksesuāri; kosmētika un personīgās higiēnas līdzekļi.
Apģērbs, apavi un aksesuāri
Viltotu apģērbu, apavu un aksesuāru ražošana un izplatīšana ES ik gadu rada legālo preču ražotājiem vairāk nekā 28 miljardus eiro lielus zaudējumus.
Latvijā viltotu apģērbu, apavu un aksesuāru ražošana un izplatīšana legālo preču ražotājiem ik gadu rada 45 miljonus EUR lielus zaudējumus, kas būtu pielīdzināms 11,5 % no šīs nozares kopējā pārdošanas apjoma valstī.
Kosmētikas un personīgās higiēnas līdzekļi:
Viltotu parfimērijas, dekoratīvās kosmētikas un personīgās higiēnas produktu klātbūtne tirgū ES valstīs šo produktu legālajiem ražotājiem, mazumtirgotājiem un izplatītājiem katru gadu rada 7 miljardu eiro zaudējumus. Tas atbilst 10,6 % no visa tirdzniecības apjoma kosmētikas un personīgās higiēnas produktu sektorā ES tirgū.
Latvijā aplēstie zaudējumi kosmētikas un personīgās higiēnas līdzekļu nozarē ir 16 miljoni eiro, kas atbilst 9,7 % no visa pārdošanas apjoma šajā nozarē.
Saite uz pētījumu ir atrodama Eiropas Intelektuālā īpašuma pārkāpumu novērošanas centra tīmekļvietnē, kurā ir atrodams arī kopsavilkums latviešu valodā.
Citi Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra veiktie pētījumi ir atrodami šeit.
Par EUIPO
Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma birojs (EUIPO) ir decentralizēta ES aģentūra, kas atrodas Alikantē, Spānijā. EUIPO kompetencē ir reģistrēt Eiropas Savienības preču zīmes (EUTM) un kopienas dizainparaugus (RCD), kas paredz intelektuālā īpašuma aizsardzību visās ES dalībvalstīs. EUIPO sadarbojas arī ar dalībvalstu nacionālajām intelektuālā īpašuma iestādēm. Līdz 2016. gada 23. martam, EUIPO bija pazīstams ar nosaukumu Iekšējā tirgus saskaņošanas birojs (OHIM).
Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centrs tika dibināts 2009. gadā ar mērķi atbalstīt intelektuālā īpašuma aizsardzību un tiesību īstenošanu, kā arī cīnīties ar pieaugošajiem intelektuālo īpašumu tiesību pārkāpumiem Eiropā. Ar 2012. gada 5. jūniju, apstiprinot ES Regulu Nr. 386/2012 Eiropas Parlamentā un Padomē, centrs tika iekļauts EUIPO.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.