21. Oktobris 2020 08:40
Jaunumi
Projekta "Nacionālās kriminālizlūkošanas infrastruktūras un sistēmas izveide" īstenošana un sasniegtie rezultāti

2020. gada 29. aprīlī Valsts policija sadarbībā ar Informācijas centru un Valsts robežsardzi uzsāka Eiropas Savienības Iekšējās drošības fonda 2014.–2020. gada Nacionālās programmas projekta Nr. VP/IDF/2019/1 “Nacionālās kriminālizlūkošanas infrastruktūras un sistēmas izveide” (NKIM projekts) īstenošanu.

NKIM projekts ir 2012.–2014. gadā Iekšlietu ministrijas un Valsts policijas īstenotā projekta HOME/2011/ISEC/AG/4000002542 “Nacionālā kriminālizlūkošanas modeļa izveide” turpinājums, kura mērķis bija vienotas kriminālizlūkošanas sistēmas izveide nacionālajās tiesībaizsardzības un drošības iestādēs. Šī projekta realizācijā tika izveidots un kopš 2017. gada darbojas Nacionālais kriminālizlūkošanas modelis, kas ir kompetento nacionālo tiesībaizsardzības un drošības iestāžu (Valsts policija, Valsts robežsardze, Valsts drošības dienests, Valsts ieņēmumu dienesta Nodokļu un muitas policijas pārvalde, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, Militārā policija, Ieslodzījumu vietu pārvalde, Ģenerālprokuratūra, Finanšu izlūkošanas dienests, Iekšējās drošības birojs) galvenā ilgtermiņa sadarbības un koordinācijas platforma valstī noziedzības novēršanā un apkarošanā. NKIM iesaistītās iestādes darbojas saskaņā ar 2017. gada 24. janvārī pieņemto Ministru kabineta instrukciju Nr. 1 “Tiesībaizsardzības iestāžu sadarbības kārtība noziedzības novēršanā un apkarošanā”, NKIM vadību īsteno Valsts policija.

Projektā VP/IDF/2019/1 paredzēts realizēt nacionālās kriminālizlūkošanas infrastruktūras un sistēmas izveides (NKIM tehniskais risinājums un analītiskā rīka izveide) 1. posmu, to attīstot Iekšlietu ministrijas sistēmas iestādēs (Valsts policijā, Valsts robežsardzē). Īstenojot šo projektu, tiks izveidota kriminālizlūkošanas informācijas uzkrāšanas un aprites sistēma (Kriminālizlūkošanas atbalsta informācijas sistēma), kas būs nodrošināta ar mūsdienīgām informācijas analīzes iespējām, tāpat tiks stiprināta analītisko dienestu kapacitāte, attīstītas prioritāro darba virzienu un informācijas analīzes metodoloģijas, kā arī tiks attīstīta izglītības sistēma šajā jomā. Projekta laikā gūtie rezultāti nodrošinās būtisku atbalstu tiesībaizsardzības iestādēm cīņā ar noziedzību, veicinās ātrāku un efektīvāku noziegumu atklāšanu un noziedzīgo grupu atmaskošanu, attīstīs noziedzības un tās radīto draudu kontroles iespējas.

Šī projekta kopējais finansējums ir 6 325 501 eiro, kuru veido Iekšējās drošības fonda finansējums 4 744 125 eiro apmērā un nacionālais līdzfinansējums 1 581 376 eiro apmērā.

Projekta ietvaros 2020. gada septembrī pabeigts darbs pie Kriminālizlūkošanas atbalsta informācijas sistēmas tehniskās specifikācijas izstrādes. Minēto aktivitāti realizēja Valsts policija sadarbībā ar SIA WeAreDots, ar kuru 2020. gada 3. februārī noslēgts iepirkuma līgums “Programmatūras tehniskās specifikācijas izstrāde, kvalitātes kontrole un autoruzraudzība” (iepirkuma identifikācijas numurs IeM VP 2019/54 IDF). Tehniskās specifikācijas izstrādē tika ņemti vērā jaunākie informāciju tehnoloģiju risinājumi, kā arī nacionālā un ārvalstu pieredze šajā jomā. Tehniskās specifikācijas izstrādē tika intervēti Valsts policijas, Informācijas centra, Valsts robežsardzes, Valsts ieņēmumu dienesta pārstāvji, lai precīzāk definētu sistēmas izstrādes prasības un funkcionalitāti.

Ar Kriminālizlūkošanas atbalsta informācijas sistēmas tehniskās specifikācijas izstrādi noslēdzies viens no projekta posmiem un likti pamati minētās informācijas sistēmas izstrādes posma uzsākšanai. 2020. gada 7. oktobrī Elektronisko iepirkumu sistēmā izsludināts iepirkums “Informācijas sistēmas – Kriminālizlūkošanas atbalsta informācijas sistēmas (KAIS) izstrāde” (iepirkuma identifikācijas numurs IeM VP 2020/54 IDF). Minēto iepirkumu paredzēts organizēt slēgtā konkursa procedūrā, šajā iepirkuma posmā paredzēta pretendentu atlase (ar iepirkumu saistīto informāciju var skatīt vietnēs https://www.eis.gov.lv/EKEIS/Supplier/Procurement/45589 un https://pvs.iub.gov.lv/show/631916).

Vienlaikus virkne pasākumu projekta ietvaros veikti arī citos darbības virzienos. Organizēti divi iepirkumi ar mērķi izveidot Kriminālizlūkošanas atbalsta informācijas sistēmas tehnisko infrastruktūru aizsargātas informācijas apritei un analītiskā tīkla izveidei. 2020. gada 25. martā Valsts policija noslēdza līgumu ar SIA FIMA atbilstoši iepirkumam “Klasificētas informācijas apstrādes sistēmas infrastruktūras aprīkojuma iegādes un izbūves pakalpojumi” (iepirkuma identifikācijas numurs IeM VP 2020/01 IDF), šis iepirkums realizēts daļā par telpu piekļuves kontroles sistēmas ierīkošanu. Savukārt 2020. gada 8. septembrī Valsts policija noslēdza līgumu ar SIA DATI Group atbilstoši iepirkumam “Klasificētas informācijas apstrādes sistēmas (KEIS-S) infrastruktūras aprīkojuma iegādes un izbūves pakalpojumi” (iepirkuma identifikācijas numurs IeM VP 2020/38 IDF), šis iepirkums tiek realizēts optisko šķiedru tīkla un vājstrāvas tīkla aprīkojuma piegādei un ierīkošanai. Turpmāk NKIM projektā paredzēts veikt virkni arī citus pasākumus tehniskās infrastruktūras pilnveidošanas jomā.

Projekta ietvaros izstrādāti priekšlikumi nepieciešamajiem grozījumiem tiesību aktos, lai noteiktu deleģējumu izdot Ministru kabineta noteikumus, kas reglamentēs jaunizveidotās Kriminālizlūkošanas atbalsta informācijas sistēmas darbību un citus ar šo sistēmu saistītus procesus. 2019.–2020. gadā Valsts policijā sagatavoti priekšlikumi grozījumiem tiesību aktos un Ministru kabineta noteikumu projekts “Kriminālizlūkošanas atbalsta informācijas sistēmas noteikumi”, kurš 2020. gada februārī iesniegts Iekšlietu ministrijā, šobrīd notiek iesniegto priekšlikumu grozījumiem tiesību aktos un Ministru kabineta noteikumu projekta saskaņošanas process.

Kriminālizlūkošanas un analītiskā darba efektivizēšanai izstrādāta nacionālā Smagās un organizētās noziedzības apdraudējuma izvērtējuma (nSOCTA) metodoloģija, kā arī Kriminālizlūkošanas atbalsta informācijas sistēmas tehniskajā specifikācijā tiek paredzētas iespējas uzkrāt ziņas par smago un organizēto noziedzību, lai varētu ar mūsdienīgiem rīkiem veikt šo ziņu apstrādi un analīzi dažādos šķērsgriezumos, veikt informācijas prioritizēšanu un pārraudzīt riskus. Vienlaikus veidojamajā sistēmā ir paredzēta liela apjoma nestrukturēto datu apstrāde un analīze, kā arī plānota atsevišķu speciālu programmatūru un rīku izmantošana. Jāpiebilst, ka nSOCTA metodoloģija ir paredzēta visām Latvijas tiesībaizsardzības iestādēm, kuru kompetencē ir smagās un organizētās noziedzības apkarošana, lai varētu sagatavot un izstrādāt vienotu nSOCTA, uz kuras pamata varētu prioritizēt darbu un pieņemt dažāda līmeņa lēmumus.

Realizēts arī pasākums, kura ietvaros izstrādātas izmeklēšanu metodoloģijas prioritārajos noziedzības apkarošanas virzienos. Šajā darbības virzienā tika piesaistīti kvalificēti nozares eksperti, lai radītu vienotu pieeju izmeklēšanas kvalitātes sasniegšanai, kas tostarp atbilst arī Valsts kontroles noteiktajam uzdevumam Valsts kontroles revīzijas ziņojumā “Vai pirmstiesas izmeklēšana Valsts policijā ir efektīva?”.

Turpmāk projekta ietvaros paredzēts veikt pasākumus ar mērķi attīstīt kriminālizlūkošanā iesaistītā personāla apmācību sistēmu, kā arī izstrādāt Valsts policijas iekšējos normatīvos aktus, ņemot vērā izmaiņas, ko ieviesīs Kriminālizlūkošanas atbalsta informācijas sistēmas darbība.

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
COVID-19: tiesiskie aspekti
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 208 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties