Satversmes tiesa (ST) šonedēļ ir ierosinājusi kārtējo lietu par Kriminālprocesa likuma normām, kas regulē noziedzīgi iegūtas mantas pierādīšanu.
Šoreiz lieta ierosināta pēc SIA "Sunhouse" un personu N. un O. pieteikuma. "Firmas.lv" informācija liecina, ka "Sunhouse" vienīgā īpašniece ir Maija Glāzere. Uzņēmums strādā nekustamo īpašumu nozarē, un 2022. gadā tam bijusi ap 40 000 eiro apgrozījums un nepilnu 3000 eiro peļņa.
Uzņēmums lūdz ST izvērtēt Kriminālprocesa likuma 124. panta sestās daļas, 125. panta trešās daļas un 126. panta 3.1 daļas atbilstību Satversmes 92. panta pirmajam un otrajam teikumam. Tieši par šim pašām likuma normām ST jau iepriekš saņemti vairāki iesniegumi un ierosinātas lietas.
Kriminālprocesa likuma 124. panta sestā daļa nosaka, ka kriminālprocesā un procesā par noziedzīgi iegūtu mantu pierādīšanas priekšmetā ietilpstošie apstākļi attiecībā uz mantas noziedzīgo izcelsmi uzskatāmi par pierādītiem, ja pierādīšanas gaitā ir pamats atzīt, ka mantai, visticamāk, ir noziedzīga, nevis likumīga izcelsme.
Atbilstoši Kriminālprocesa likuma 125. panta trešajai daļai uzskatāms par pierādītu, ka manta, ar kuru veiktas legalizēšanas darbības, ir noziedzīgi iegūta, ja kriminālprocesā iesaistītā persona nespēj ticami izskaidrot attiecīgās mantas likumīgo izcelsmi un ja pierādījumu kopums procesa virzītājam dod pamatu pieņēmumam, ka mantai, visticamāk, ir noziedzīga izcelsme.
Kriminālprocesa likuma 126. panta 3.1 daļa nosaka - ja kriminālprocesā iesaistītā persona apgalvo, ka manta nav uzskatāma par noziedzīgi iegūtu, pienākums pierādīt attiecīgās mantas izcelsmes likumību ir šai personai. Ja persona noteiktā termiņā nesniedz ticamas ziņas par mantas izcelsmes likumību, šai personai tiek liegta iespēja saņemt atlīdzību par kaitējumu, kas tai nodarīts saistībā ar kriminālprocesā noteiktajiem ierobežojumiem rīkoties ar šo mantu.
Satversmes 92. panta pirmais un otrais teikums nosaka, ka ikviens var aizstāvēt savas tiesības un likumiskās intereses taisnīgā tiesā. Ikviens uzskatāms par nevainīgu, iekams viņa vaina nav atzīta saskaņā ar likumu.
Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lems pēc lietas sagatavošanas. Saeima uzaicināta līdz 2023. gada 28. augustam iesniegt Satversmes tiesai savu atbildes rakstu, ja tai ir norādāmi kādi papildu apsvērumi par lietas apstākļiem.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.