Pietiekuma par nelikumīga valsts atbalsta konstatēšanu, pārtraukšanu un atgūšanu, kā arī noslēgto līgumu atzīšanu par spēkā neesošu pakļautību nosaka strīdus līguma tiesiskā daba – atzinusi Senāta departamentu priekšsēdētāju sēde.
Ja nelikumīgs un nesaderīgs komercdarbības atbalsts saņemts, pamatojoties uz tiesību aktu publisko tiesību jomā vai izriet no tiesas nolēmuma, tas ir atgūstams Administratīvā procesa likuma kārtībā. Savukārt, ja šāds atbalsts saņemts, pamatojoties uz civiltiesisku līgumu, atbalstu atgūst un citus ar līgumu saistītos strīdus risina Civilprocesa likumā un citos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
Senāta departamentu priekšsēdētāju sēde 18. decembrī tika sasaukta, lai izšķirtu Administratīvās rajona tiesas tiesneša jautājumu par pieteikuma pakļautību. Proti, kurā tiesā izskatāms SIA „Latvijas Sabiedriskais Autobuss” pieteikums par nelikumīga valsts atbalsta konstatēšanu, pārtraukšanu un atgūšanu, kā arī starp Daugavpils valstspilsētas pašvaldību vai VSIA „Autotransporta direkcija” un attiecīgo atbildētāju noslēgto sabiedriskā transporta pakalpojumu līgumu atzīšanu par spēkā neesošiem.
Senāta departamentu priekšsēdētāju sēde norāda: ja nelikumīgs un nesaderīgs komercdarbības atbalsts saņemts, pamatojoties uz tiesību aktu publisko tiesību jomā vai izriet no tiesas nolēmuma, tas atgūstams Administratīvā procesa likuma kārtībā, neatkarīgi no tā, vai ir ticis pieņemts Eiropas Komisijas lēmums par valsts atbalsta atzīšanu par nelikumīgu.
Turpretim, ja nelikumīgs un nesaderīgs komercdarbības atbalsts saņemts, pamatojoties uz civiltiesisku līgumu, atbalstu (kopā ar procentiem) atgūst un citus ar šo līgumu saistītos strīdus risina Civilprocesa likumā un citos normatīvajos aktos noteiktajā kārtībā.
Senāts jau iepriekš ir atzinis, ka publiska iepirkuma kārtībā slēgti līgumi par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu pasažieriem ir publisko tiesību līgumi un šādu publiskā iepirkuma kārtībā slēgtu līgumu tiesiskuma vērtējums ietilpst administratīvās tiesas kompetencē. Analoģiski vērtējamas pašvaldības tiešā piešķīruma kārtībā noteiktās tiesības komersantam sniegt pasažieriem sabiedriskā transporta pakalpojumus attiecīgajā pašvaldībā. Tātad pašvaldības un VSIA „Autotransporta direkcija” noslēgtie līgumi par sabiedriskā transporta pakalpojumu sniegšanu ir publisko tiesību līgumi un strīds ir pakļauts administratīvajai tiesai.
Saskaņā ar likuma „Par tiesu varu” 50. panta piekto daļu Augstākās tiesas priekšsēdētājs sasauc Senāta departamentu priekšsēdētāju sēdes, kurās izšķir tiesneša vai tiesas iesniegtu jautājumu par lietas pakļautību. sēdes vada un ar balsstiesībām tajās piedalās Augstākās tiesas priekšsēdētājs.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.