2024. gadā tiesu izpildītāji valsts un citu aizskarto pušu interesēs kopumā atguva 328 miljonus eiro, kas salīdzinājumā ar 2023. gadu ir pieaugums par 52 miljoniem eiro jeb gandrīz 19 %. Tostarp 2024. gadā tiesu izpildītāji Uzturlīdzekļu garantijas fonda labā atguva vairāk nekā 10 miljonus eiro.
Lielāko atgūto naudas līdzekļu apmēru veidoja civillietas, kur kopumā atgūti vairāk nekā 295 miljoni eiro, administratīvo pārkāpumu lietās atgūti vairāk nekā 12 miljoni eiro, savukārt krimināllietās aizvadītajā gadā kopumā izdevies atgūt 20 miljonus eiro.
2024. gadā kopējais darba apjoms tiesu izpildītājiem salīdzinājumā ar 2023. gadu nedaudz palielinājās – piespiedu izpildei nodoto izpildu dokumentu skaits pieauga par gandrīz 16 % jeb 26 000, kopumā sasniedzot 187 tūkstošus izpildu dokumentu.
2024. gadā administratīvo pārkāpumu lietas veidoja vairāk nekā pusi jeb gandrīz 51 % no visām tiesu izpildītājiem nodotajām piespiedu izpildes lietām. Otra lielākā kategorija bija civillietas, kas veidoja 46 % no visiem piespiedu izpildei nodotajiem nolēmumiem, savukārt piespiedu izpildei nodoto krimināllietu īpatsvars bija tikai 3 %.
Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes priekšsēdētājs Andris Spore: “Ik gadu piespiedu kārtā atgūto līdzekļu apjoms apliecina, ka tiesu izpildītāju darbs ir būtisks instruments tiesu nolēmumu izpildes nodrošināšanā un sabiedrības interešu aizsardzībā. Tiesu izpildītāju pārziņā nonāk lietas, kurās atlīdzību nav izdevies atgūt labprātīgā ceļā, tāpēc nav brīnums, ka lielāko lietu skaitu veido administratīvo pārkāpumu lietas. Tie pārsvarā ir pārkāpumi par salīdzinoši nelielām summām, no kuru nomaksas un līdz ar to arī no soda neizbēgamības parādnieki cenšas izvairīties dažādu personīgu apsvērumu dēļ. Savukārt laika ziņā lielāko darba apjomu un arī atgūto līdzekļu ziņā lielāko īpatsvaru summāri veido civillietas. Tostarp īpaši nozīmīgs ir darbs pie uzturlīdzekļu piedziņas, kas tieši ietekmē ģimeņu un bērnu labklājību.”
Papildus parādu piedziņas prasībām civillietās, administratīvajās un krimināllietās, kā arī uzturlīdzekļu piedziņas lietās, tiesu izpildītāju lietvedībā nonāk prasības arī par darba samaksas piedziņu, ārvalsts nolēmumu izpildi un šķīrējtiesas spriedumu izpildi.
Tiesu izpildītāji ir valsts amatpersonas, kuru pienākums ir panākt tiesu spriedumu izpildi aizskartās puses, valsts un sabiedrības interesēs. Latvijas Zvērinātu tiesu izpildītāju padomes pienākums ir rūpēties par nozares pārstāvju profesionalitāti un publiski pārstāvēt viņu viedokli.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.