Pirmdien, 14. aprīlī, notiks Augstākās tiesas plēnums jeb senatoru kopsapulce, kurā lemjami vairāki jautājumi – Augstākās tiesas priekšsēdētāja amata kandidāta izvirzīšana, Senāta Krimināllietu departamenta priekšsēdētāja vēlēšanas un Disciplinārtiesas locekļa vēlēšanas.
Augstākās tiesas priekšsēdētāja kandidāta izvirzīšana
Augstākās tiesas priekšsēdētāja amatam izvirzīti trīs kandidāti – esošais Augstākās tiesas priekšsēdētājs Aigars Strupišs, Senāta Administratīvo lietu departamenta senatore Rudīte Vīduša un Senāta Civillietu departamenta senators Aldis Laviņš.
Piektdien viedokli par kandidātiem izteiks Tieslietu padome. Pēc viedokļa saņemšanas senatori plēnumā lems, kuru no kandidātiem virzīt apstiprināšanai Saeimā.
Saskaņā ar likuma „Par tiesu varu” 50. pantu Augstākās tiesas darbu vada Augstākās tiesas priekšsēdētājs, kuru no Augstākās tiesas senatoru vidus pēc Augstākās tiesas plēnuma ierosinājuma apstiprina Saeima uz pieciem gadiem. Viena un tā pati persona var būt par Augstākās tiesas priekšsēdētāju ne vairāk kā divus termiņus pēc kārtas. Augstākās tiesas priekšsēdētāja Aigara Strupiša pirmais pilnvaru termiņš beidzas 15. jūnijā.
Senāta Krimināllietu departamenta priekšsēdētāja vēlēšanas
Plēnuma darba kārtībā Senāta Krimināllietu departamenta priekšsēdētāja vēlēšanas. Pašreizējai departamenta priekšsēdētājai Anitai Poļakovai beidzas piecu gadu termiņš amatā.
Saskaņā ar likuma “Par tiesu varu” 48.pantu Senāta departamentu priekšsēdētājus ievēlē Augstākās tiesas plēnums uz pieciem gadiem.
Disciplinārtiesas locekļa vēlēšanas
Plēnums vēlēs arī Disciplinārtiesas locekli no Senāta Civillietu departamenta senatoru vidus. Tas jādara tādēļ, ka senatore Ļubova Kušnire, kura ir Disciplinārtiesas sastāvā, 15.aprīlī beigs pildīt senatora amata pienākumus.
Tiesnešu disciplinārās atbildības likuma 2.1 pantā noteikts, ka Disciplinārtiesas sastāvā ir seši Augstākās tiesas tiesneši (pa diviem no Civillietu departamenta, Krimināllietu departamenta un Administratīvo lietu departamenta), kurus uz pieciem gadiem ievēlē Augstākās tiesas plēnums.
Augstākās tiesas plēnuma darba kārtība
Plēnuma gaitai varēs sekot tiešraidē Augstākās tiesas YouTube kanālā: saite šeit. Sākums plkst.10.00.
Saite būs pieejama arī Augstākās tiesas mājaslapā www.at.gov.lv un X kontā @Augstaka_tiesa.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.