Pirmdien, 16. decembrī Ekonomikas ministrijā notika Reemigrācijas atbalsta pasākumu plāna 2013.-2016. gadam izstrādē un īstenošanā iesaistīto institūciju darba grupas tikšanās, lai pārrunātu 2013. gadā īstenotos pasākumus, kā arī noteiktu galvenos veicamos darbus nākamajam gadam. Tajā secināts, ka minētā plāna izpilde sākusies sekmīgi.
Reemigrācijas atbalsta pasākumu plāns, kura mērķis ir sniegt koordinētu atbalstu tiem tautiešiem, kuri pieņēmušu lēmumu atgriezties Latvijā, tika apstiprināts 2013. gada 30. jūlijā. 2013. gadā pasākumi īstenoti budžeta ietvaros, bet lielai daļai pasākumu nepieciešams arī papildu finansējums. Tomēr no kopumā 2014. gadā plānotajiem papildu 760 000 latu, kas tiktu novirzīti diasporas organizācijām, bērnu nometnēm, latviešu valodas apguvei u.c. pasākumiem, nākamā gada budžetā piešķirti tikai aptuveni 140 000. Daļa ministriju apņēmušās pasākumus tomēr īstenot no esošajiem līdzekļiem, bet papildu līdzekļi diemžēl nebūs pieejami jauniešu vasaras nometnēm, diasporas NVO atbalstam, kā arī šobrīd nav paredzēts papildu finansējums arī atbalstam repatriantiem. Ekonomikas ministrija bija plānojusi reemigrācijas pasākumu plašākai īstenošanai paredzēt līdzekļus Ekonomiskās attīstības programmā, kas tiktu izveidota saskaņā ar Imigrācijas likuma grozījumiem, kuri nodoti otrreizējai caurlūkošanai Saeimā.
Vienlaikus darba grupa atzinīgi novērtēja līdz šim veiktos pasākumus. Nodarbinātības valsts aģentūras (NVA) izveidoto CV un vakanču portālu, kurā veikti būtiski uzlabojumi un šobrīd tiek izvietotas ne tikai uzņēmumu pieteiktās vakances, bet arī visas valsts pārvaldē pieejamās vakances. Spriežot pēc NVA mājas lapas un portāla apmeklējumiem (pēc IP adresēm sadalījumā pa valstīm), par aptuveni 30% ir pieaugusi ārvalstīs dzīvojošo interese par iespējām strādāt Latvijā.
Lai veicinātu ārvalstīs dzīvojošo tautiešu pieteikšanos darbam valsts pārvaldē, Valsts kanceleja un Ekonomikas ministrija ir vērsušās valsts pārvaldes iestādēs aicinot darba intervijas ar amatu pretendentiem nodrošināt arī attālināti, piemēram, izmantojot Skype.
Savukārt Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) informēja, ka drīzumā būs gatava valsts un pašvaldību portāla Latvija.lv atjaunotā versija. Portāls tiks papildināts ar jaunu pakalpojumu strukturēšanas veidu – dzīves situācijas. Mērķis ir palīdzēt portāla lietotājiem orientēties sniegto pakalpojumu klāstā, tos sagrupējot atbilstoši noteiktām (biežāk sastopamām) dzīves situācijām. Viena no šādām plānotajām situācijām būs „atgriešanās Latvijā”. Šajā sadaļā vienkopus būs pieejama emigrējušajiem iedzīvotājiem aktuālā informācija par jautājumiem, kas attiecas uz personas pārcelšanos un uzturēšanos Latvijā. Darba grupa bija vienisprātis, ka vietnes tehniskās vides uzlabošana un informācijas apkopošana no visām iesaistītajām pusēm ir viena no galvenajām prioritātēm īstermiņā
Darba grupas pārstāvji norādīja, ka, lai arī pašvaldības arvien biežāk izvieto informāciju par darba iespējām NVA vakanču portālā, kā arī sadarbībā ar NVA filiālēm gatavo informāciju par darba un dzīves apstākļiem pašvaldībās, tomēr kopējā pašvaldību aktivitāte un atsaucība darbam un komunikācijai ar aizbraukušajiem tautiešiem ir nepietiekama. Nereti vērojams, ka pašvaldību pārstāvji un komersanti norāda uz darba spēka trūkumu, vienlaikus aizmirstot uzrunāt aizbraukušos novadniekus. Tādēļ uzņēmumiem, kuri saskaras ar atbilstošu darbinieku trūkumu Latvijā kā potenciālie darbinieki būtu plašāk jāapzina arī Latvijas diaspora ārvalstīs. Palīdzību uzņēmumiem komunikācijai ar diasporu var sniegt gan Latvijas Investīciju un attīstības aģentūras pārstāvniecības, gan Latvijas vēstniecības ārvalstīs. Tāpat arī informāciju par nepieciešamajiem speciālistiem ievietojot NVA CV un vakanču portālā, kuru ārvalstu latvieši bieži izmanto.
Tāpat Latvijas Investīciju un attīstības aģentūra informēja par šogad rīkotajiem pasākumiem, kuru laikā tautieši ārvalstīs tika informēti par darba iespējām Latvijā, tai skaitā investoru dibinātajos uzņēmumos. Tā rezultātā vairāki emigrējušie tautieši atgriezās un strādā uzņēmumā Latvijā. „Pozitīvi vērtējams, ka Ekonomikas ministrijas virzīta ES fondu programma jaunu darbavietu izveidei ir radījusi jaunas darba vietas un palīdzējusi atgriezties aizbraukušajiem tautiešiem mājās. Turklāt zināšanas un prasmes, kas iegūtas ārpus Latvijas, būs noderīgas un tiks pielietotas darbā Latvijā”, ar gandarījumu uzsvēra ekonomikas ministra padomniece Ilona Platonova.
Darba grupa uzsvēra, ka Iekšlietu ministrijai nepieciešams jau tuvākajā laikā izstrādāt Repatriācijas likuma grozījumus, kas paplašinās personu loku, kuri varēs pretendēt uz repatrianta statusu.
Darba grupas vadītāja, Sabiedriskās politikas centra PROVIDUS direktore un pētniece Dace Akule sanāksmē uzsvēra, ka nākamgad nepieciešams veikt pētījumu, kurā tiktu apkopota informācija par tautiešiem, kas atgriežas, viņu profesijām, kā arī vajadzībām un šķēršļiem ar kuriem sastopas atgriežoties. Tādējādi Reemigrācijas atbalsta pasākumu plāns varētu tikt īstenots mērķtiecīgāk un pilnvērtīgāk.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.