Piektdien, 8.jūlijā, seši Eiropas Savienības dalībvalstu tieslietu ministri Bratislavā parakstīja aicinājumu Eiropas Komisijai apsvērt iespēju Briselē organizēt Eiropas mēroga pasākumus, kas būtu veltīti Eiropas piemiņas dienai staļinisma un nacisma upuriem.
“Šāda iniciatīva Eiropas Savienības ietvaros rosinātu diskusijas par mūsu kopīgo vēsturisko pieredzi, ļautu visiem dalīties šajā pieredzē, kā arī palīdzētu veicināt un aizsargāt Eiropas vērtības – iecietību un cieņu,” uzsvērts Igaunijas, Latvijas, Lietuvas, Polijas, Slovākijas un Ungārijas tieslietu ministru parakstītajā vēstulē, kas iesniegta Tieslietu, patērētāju un dzimumu līdztiesības komisārei Verai Jurovai (Věra Jourová).
Kopš Eiropas Parlaments 2008.gadā pasludināja 23.augustu par Eiropas piemiņas dienu staļinisma un nacisma upuriem, jau vairākus gadus pēc kārtas ir notikušas starptautiskas konferences dažādās Eiropas Savienības valstīs.
Pirmā konference, kas bija veltīta Eiropas mēroga dienai totalitāro režīmu upuru piemiņai, notika 2011.gada 23.augustā Polijā. 2012.gadā Ungārijā notika otrais totalitāro režīmu upuru piemiņas dienas pasākums, 2013.gadā to organizēja Lietuva.
2014.gadā Latvijas Tieslietu ministrija organizēja Molotova - Ribentropa pakta 75.gadskārtai veltītu konferenci, savukārt pērn Igaunijā notika totalitāro režīmu (nacisma un komunisma) piemiņas konference.
Savā vēstulē seši ministri apliecina, ka šī tradīcija lielā mērā dod ieguldījumu informētības paaugstināšanā par totalitāro režīmu pastrādātajiem noziegumiem un veicina kopīgas atmiņas veidošanu visā Eiropas Savienībā par šiem noziegumiem. Vēsturiskās atmiņas saglabāšanai un visu Eiropas vēstures aspektu atzīšanai ir nozīmīga loma, lai saskartos ar izaicinājumiem mūsdienu Eiropā un stiprinātu Eiropas integrāciju.
“Tikai atceroties pagātnes mācības, mēs varam veidot kopā labāku nākotni,” uzsvērts ES dalībvalstu tieslietu ministru vēstulē Eiropas Komisijai.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.