12. Augusts 2016 00:59
Jaunumi
Panākta vienošanās par prioritārajām reformām maksātnespējas jomā
4

Tieslietu ministrija, Latvijas Darba devēju konfederācija, Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera un Latvijas Komercbanku asociācija vienojušās par prioritārajām reformām maksātnespējas jomā.

Tieslietu ministrs pie sevis aicināja uzņēmēju organizācijas, lai vienotos par galvenajiem principiem un turpmāk veicamajiem uzdevumiem, lai realizētu maksātnespējas procesa reformu, kas veicinātu Latvijas tautsaimniecības attīstību un investoru uzticēšanos maksātnespējas procesiem Latvijā.

Maksātnespējas reformas galvenie principi, par ko puses vienojās, ir šādi.

1. Valsts uzraudzības pastiprināšana, Maksātnespējas administrācijai pārņemot maksātnespējas administratoru sertificēšanas funkciju.

2. Nepieciešamību palielināt maksātnespējas administrācijas kapacitāti, lai nodrošinātu efektīvu un motivētu kontroles sistēmu. Spēkā stāšanās termiņš 2017. gada 1. janvāris.

3. Maksātnespējas administratoru loka paplašināšana ar citu reglamentētu profesiju pārstāvjiem (advokāti, revidenti un tiesu izpildītāji), kurus var izvēlēties kreditori.

4. Tiesas lomas palielināšana apvienojot visus ar maksātnespēju saistītos jautājumus, palielinot tiesas kontroli pār maksātnespējas procesu un nodrošinot kreditoru prasījumu strīdu izlemšanu maksātnespējas lietas ietvaros, iespējami ātri panākot leģitīma kreditoru kopuma apstiprināšanu.

5. Atzīto kreditoru tiesību palielināšana maksātnespējas procesā dodot tiem iespējas lemt par atbilstošāko maksātnespējas administratoru konkrētajam procesam, procesa finansēšanu un citām procesa ietvaros veicamajām darbībām.

6. Palielināt kreditoru lomu parādnieka maksātspējas atjaunošanai.

Regulējums izstrādājams 2017. gada laikā, lai stātos spēkā 2018. gada sākumā.

Tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs uzsver: “Panākto vienošanos ar uzņēmēju nevalstiskajām organizācijām vērtēju ļoti atzinīgi. Ja panāktā vienošanās īstenosies veiksmīgi, tad Latvijā varētu izveidoties tāds tiesiskās aizsardzības un maksātnespējas process, kas kalpotu par paraugu citām Eiropas Savienības dalībvalstīm.”

Tikšanās piedalījās Latvijas Darba devēju konfederācijas ģenerāldirektore Līga Meņģelsone, Latvijas Komercbanku asociācijas prezidents Mārtiņš Bičevskis, Latvijas Komercbanku asociācijas padomes priekšsēdētājs un Swedbank valdes priekšsēdētājs Māris Mančinskis, kā arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kameras pārstāvis Jānis Loze.

 
 
4 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Magone
15. Augusts 2016 / 08:51
0
ATBILDĒT
Pārfrāzējot to visu varēja pateikt arī tā -mēs nolēmām, ka par ginekologiem varēs strādāt arī acu ārsti. Galu galā tie taču arī ir ārsti. Un vispār šim ginekologa darbam nav nepieciešams ārsta diploms, der arī citi diplomi. Ar ginekologiem šīs reformas mums nav jāsaskaņo, viņi tāpat neko nesaprot no šīs nozares problēmām un viņu iesniegtie priekšlikumi nav ņemami vērā.
Mēs esam nolēmuši, ka arī ginekologu sertifikācija nedarbojas kā nākas. Kādēļ? Nu nezinām, mums tā liekas. Tādēļ, lai sertificē citi. Iepriekš mēs jau nolēmām, ka ginekologu skaits ir pārāk liels, tādēļ nolēmām, ka risinājums būs ginekologu skaita palielināšana, t.sk. kā jau minēts iepriekš, ginekoloģijas jomā varēs praktizēt arī acu ārsti un zobu ārsti, arī proktologi un citi. Un tas viss ir tādēļ, ka ginekologi par maz tiek uzraudzīti.
Bet nopietni runājot, tad tas būtu jāsaprot tā -ja kāds izvēlētais advokāts tiks izraudzīts par maksātnespējas administratoru konkrētā lietā, tad viņš uz to laiku kļūs par valsts amatpersonu. Ja maksātnespējas administratoram, saskaņā ar Maksātnespējas likumu pēc 2 pārkāpumu (piemēram, laikā neiesniedza atskaiti, nesmejieties, tas praksē tā notiek) saņemšanas tiek anulēts sertifikāts, tad advokātam, kurš pildīs administratora pienākumus, neatņems maksātnespējas administratora sertifikātu, jo tāda viņam nemaz nav? Atņems tikai administratoriem? Vai arī advokātam būs jāatvadās no savas advokāta profesijas pēc 2 pārkāpumiem administrēšanas jomā.
Kreditori izvēlas administratoru? Bet kur tad paliek administratoru iecelšanas nejaušības princips, ar kuru tā lielījās visus šos gadus. Ā, pēkšņi tas vairs nav svarīgi. Ja kreditoram, kas nepatīk, tad varēs tikt pie jauna administratora jeb citiem vārdiem -ja parādnieks netiks apjāts (piedodiet par tiešumu), tad, staigā tālāk, administrator! Nedod dievs, kļūt par parādnieku! Arī kāds ārvalstu investors var kļūt par parādnieku (prātā nāk SIA "Peltes īpašumi" un Neils Dženings).
Un, galvenais -par šo regulējumu mūs varēšot apskaust citas ES dalībvalstis.....
Pēc visa šī gribas saukt tikai vienu –prātiņ, nāc, mājās! (jeb, vēlēšanas, kur jūs kavējaties, kamēr sūdi mutē nav sasmēlušies?!)
sm.
13. Augusts 2016 / 21:35
0
ATBILDĒT
Kāpēc lēmumu pieņemšanā nav iesaistīti arī kredītņēmēji, parādos iestiguši uzņēmēji u.c. vājākās puses pārstāvji? Ja problēmas risinās tikai jau tā iedzīvojušies, viņi arī atrisinās pa savam. Bet MNL mērķī vienīgā minētā persona ir tieši "finansiālās grūtībās nonācis parādnieks".
va ne
12. Augusts 2016 / 12:27
0
ATBILDĒT
Loze pārzin maksātnespējas jomu.
RĀDĪT VĒL KOMENTĀRUS / 1
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 269 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties