30. Augusts 2019 12:55
Jaunumi
Ārlietu ministrs paraksta Deklarāciju par Starptautiskās tiesas obligātās jurisdikcijas atzīšanu
No ĀM arhīva

Ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs 2019. gada 30.augustā parakstīja Deklarāciju par Starptautiskās tiesas obligātās jurisdikcijas atzīšanu, kas apstiprināta Ministru kabineta 2019. gada 27. augusta sēdē atbilstoši Saeimā 2017. gada 30. novembrī pieņemtajam likumam “Par Starptautiskās tiesas jurisdikcijas atzīšanu”. Nodrošinot valsts kontinuitāti, deklarācija aizvieto Latvijas valdības 1935. gada deklarāciju par Tautu Savienības Pastāvīgās Starptautiskās tiesas jurisdikcijas atzīšanu.

Ar šo deklarāciju Latvija atzīst Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) izveidotās Starptautiskās tiesas obligāto jurisdikciju, kas šajā jurisdikcijā ļaus Latvijai vērsties un būt vienai no pusēm Starptautiskajā tiesā, lai risinātu starptautiskus strīdus.

Pievienošanās Starptautiskās tiesas obligātajai jurisdikcijai ir Latvijas interesēs. Tas apliecinās Latvijas gatavību pilnībā iesaistīties starptautiskajā sistēmā, stiprinās likuma varu un vēstīs citām valstīm, ka Latvija ar vislielāko atbildību izturas pret tās starptautiskajām saistībām. Vienlaikus pievienošanās Starptautiskās tiesas obligātajai jurisdikcijai dos iespējas Latvijai vērsties pret valstīm, kas nepildītu to starptautiskās saistības pret Latviju.

Daži būtiskākie deklarācijas nosacījumi:

  • Latvija atzīst Starptautiskās tiesas obligāto jurisdikciju pār visiem strīdiem, kas cēlušies pēc datuma, kad šī deklarācija ir iesniegta ANO ģenerālsekretāram;
  • vienlaikus Latvija nosaka vairākus izņēmumus, kādi strīdi nevar tikt skatīti Starptautiskajā Tiesā, piemēram, jebkurš strīds, kas saistīts ar bruņoto spēku izvietošanu ārzemēs un Latvijas teritorijas izmantošanu militārām vajadzībām;
  • tāpat citas valstis nevarēs negodprātīgi izmantot Latvijas pievienošanos, jo deklarācija nosaka, ka Starptautiskajai Tiesai nebūs jurisdikcija par strīdiem, ja cita valsts arī pievienojusies obligātajai jurisdikcijai tikai konkrētā strīda ar Latviju dēļ.

Atbilstoši Ministru kabineta lēmumam ārlietu ministra parakstītā deklarācija šobrīd tiek sūtīta Latvijas Republikas Pastāvīgajai pārstāvniecībai ANO Ņujorkā, un tā stāsies spēkā ar brīdi, kad tā tiks iesniegta ANO ģenerālsekretāram.

Starptautiskā tiesa izveidota 1945.gadā un ir galvenā ANO juridiskā institūcija. Tas ir galvenais mehānisms miermīlīgai juridisko strīdu starp valstīm noregulēšanai, un tās lēmumi ir saistoši konkrētajos tiesas procesos iesaistītajām valstīm. Starptautiskā tiesa atrodas Hāgā, Nīderlandē.

Latvija bija atzinusi Starptautiskās tiesas priekšteces – Pastāvīgās starptautiskās tiesas – jurisdikciju pirms Latvijas okupācijas 1940.gadā.

Starptautiskās tiesas obligāto jurisdikciju šobrīd, ieskaitot Latviju, ir atzinušas 74 pasaules valstis, tostarp 24 ES dalībvalstis, ieskaitot Dāniju, Igauniju, Lietuvu, Poliju, Somiju un Zviedriju.

patīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
COVID-19: tiesiskie aspekti
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 209 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties