28. Februāris 2020 14:03
Jaunumi
Ierosināta lieta par vecāku pabalsta un bērna kopšanas pabalsta izmaksas kārtību priekšlaicīgi dzimušu bērnu vecākiem

Satversmes tiesas 4. kolēģija 2020. gada 27. februārī ierosināja lietu “Par likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 10.4 panta ceturtās daļas 2. punkta un Valsts sociālo pabalstu likuma 7. panta 1.1daļas atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 91. panta pirmajam teikumam un 110. pantam”.

Apstrīdētās normas

 Likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 10.4panta ceturtās daļas 2. punkts:

“Par vienu un to pašu bērnu ir tiesības izvēlēties vecāku pabalstu uz vienu no šādiem periodiem: [..]

2) bērna kopšanai līdz pusotra gada vecumam.”

Valsts sociālo pabalstu likuma 7. panta 1.1daļa:

“Bērna kopšanas pabalstu piešķir personai, kura kopj bērnu līdz divu gadu vecumam.”

Augstāka juridiska spēka normas

 Latvijas Republikas Satversmes (turpmāk – Satversme) 91. panta pirmais teikums: “Visi cilvēki Latvijā ir vienlīdzīgi likuma un tiesas priekšā”.

Satversmes 110. pants: “Valsts aizsargā un atbalsta laulību – savienību starp vīrieti un sievieti, ģimeni, vecāku un bērna tiesības. Valsts īpaši palīdz bērniem invalīdiem, bērniem, kas palikuši bez vecāku gādības vai cietuši no varmācības”.

Lietas fakti

Lieta ierosināta pēc tādas personas pieteikuma, kurai priekšlaicīgi piedzimis bērns. Atbilstoši apstrīdētajām normām vecāku pabalsta izmaksa viņai veikta līdz bērna pusotra gada vecuma sasniegšanai, bet bērna kopšanas pabalsta izmaksa – līdz bērna divu gadu vecuma sasniegšanai.

Pieteikuma iesniedzēja uzskata, ka apstrīdētās normas neatbilst tiesiskās vienlīdzības un bērna interešu prioritātes principam. Tās paredzot pabalsta par bērna kopšanu izmaksu veikt līdz bērna noteikta vecuma sasniegšanai. Pabalsta izmaksas pārtraukšanas brīdī priekšlaicīgi dzimuša bērna formālais vecums neatbilstot viņa bioloģiskajam vecumam. Šādam bērnam esot nepieciešama ilgāka un intensīvāka kopšana. Līdz ar to apstrīdētās normas nostādot Pieteikuma iesniedzēju sliktākā situācijā nekā tādus vecākus, kuriem bērns nav piedzimis priekšlaicīgi.

Tiesas process

Satversmes tiesa ir uzaicinājusi Latvijas Republikas Saeimu līdz 2020. gada 27. aprīlim iesniegt Satversmes tiesai atbildes rakstu ar lietas faktisko apstākļu izklāstu un juridisko pamatojumu.

Lietas sagatavošanas termiņš ir 2020. gada 27. jūlijs. Par lietas izskatīšanas procesa veidu un datumu tiesa lems pēc lietas sagatavošanas.

Lēmums par lietas ierosināšanu ir pieejams šeit.

patīk
nepatīk
drukāt
 
 
0 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
COVID-19: tiesiskie aspekti
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 201 iestādes
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Nepatīk / neieteikt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties