Septembra sākumā Daugavpilī norisinājās seminārs tiesnešiem par aktuāliem jautājumiem intelektuālā īpašuma tiesību aizsardzības jomā. To jau 7. gadu rīko Patentu valde sadarbībā ar Pasaules Intelektuālā īpašuma organizāciju (WIPO) un Eiropas Savienības Intelektuālā īpašuma biroju (EUIPO).
Seminārā piedalījās vairāk nekā 60 dalībnieku. Pamatā Latvijas tiesneši un viņu kolēģi no Igaunijas, Lietuvas, Polijas, Lielbritānijas, kā arī Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomes, Patentu valdes, Tieslietu un Kultūras ministriju, WIPO un EUIPO pārstāvji, lektori, rīkotāji.
Atklājot semināru, Patentu valdes direktors Agris Batalauskis atzīmēja: „Šis seminārs ir lieliska iespēja uzklausīt starptautiski atzītus Intelektuālā īpašuma tiesību jomas ekspertus, iepazīt kolēģu pieredzi, diskutēt. Esam ļoti gandarīti par tiesnešu atsaucību un gatavību iedziļināties šajos sarežģītajos jautājumos. Lai droši pieņemtu jaunos izaicinājumus, ir vajadzīgi profesionāli instrumenti, proti, zināšanas
Esam liecinieki tam, kā jaunās tehnoloģijas maina ekonomisko vidi. Ciešāka kļūst reālās un virtuālās pasaules mijiedarbība. Spēja reaģēt uz straujajām pārmaiņām ir nopietns izaicinājums tiesu un intelektuālā īpašuma jomas profesionāļiem.”
WIPO Tieslietu institūta Intelektuālā īpašuma un inovāciju ekosistēmas direktore Eun-Joo Min pateicās Patentu valdei par šāda semināra rīkošanu uzsverot, ka Intelektuālā īpašuma lietu pārvaldība tiesās Eiropas valstīs atšķiras. Šāds seminārs sniedz nenovērtējamu iespēju iepazīt atšķirīgas pieredzes, pieejas un rast labākos risinājumus intelektuālā īpašumā aizsardzībai.
Intelektuālā īpašuma tiesību eksperti no Vācijas, Lielbritānijas, Igaunijas, Spānijas, Polijas un Latvijas savās prezentācijās analizēja konkrētus piemērus no dažādu valstu un ES tiesu jaunākās prakses intelektuālā īpašuma tiesību jomā. Vērtēja gadījumus, kuros patentiem nepieciešami papildu aizsardzības sertifikāti, īpaši farmācijas, medicīnas un veterinārijas jomās. Latvijas Rūpnieciskā īpašuma apelācijas padomes priekšsēdētāja Dace Liberte sniedza ieskatu padomes jaunākajos un nozīmīgākajos lēmumos.
Vairāku runātāju paustais apliecināja to, cik saistīta ir digitālo tehnoloģiju attīstība un intelektuālais īpašums. Gan iezīmējot jautājumus, ko rada metaverss vide, proti, vai uz virtuālās vides produktiem un pakalpojumiem attiecas esošā likuma un klasifikācijas sistēmas nodrošinātā aizsardzība? Gan vērtējot autortiesību un mākslīgā intelekta mijiedarbību.
Semināra dalībnieki piedalījās arī divās apaļā galda diskusijās par intelektuālā īpašuma lietu pārvaldību tiesā un salīdzināja dažādu valstu praksi, izskatot lietas par aizsargāta satura nelegālu kopēšanu vai izmantošanu.
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.