21. Janvāris 2014 14:04
Jaunumi
Ilūzija jeb butaforija par tiesībām dzīvot sabiedrībā
2

Cilvēku ar garīga rakstura traucējumiem atgriešanās dzīvē sabiedrībā pēc ilgstošas atrašanās valsts sociālās aprūpes centros (VSAC) ir apgrūtināta galvenokārt divu iemeslu dēļ. Pirmkārt, VSAC vāji sagatavo klientus patstāvīgai dzīvei sabiedrībā. Otrkārt, pašvaldības no VSAC nesaņem informāciju par klientam nepieciešamajiem turpmākajiem sociālā atbalsta pakalpojumiem.

2013.gadā tika saņemta sākotnēja satraucoša informācija par cilvēkiem, kuri izvēlējās izstāties no valsts sociālās aprūpes centriem un uzsākt dzīvi sabiedrībā, taču attiecīgās pašvaldības par to nebija informētas vai arī klienti nogādāti pašvaldībā, nesaņemot atbildi, vai tiks nodrošināti ar dzīvesvietu. Tiesībsarga birojs veica padziļinātu situācijas izpēti par 15 klientiem, kas, saskaņā ar Labklājības ministrijas sniegto informāciju, 2013.gada pirmajos piecos mēnešos bija izdarījušišādu izvēli.

Tiesībsarga birojā analizētā informācija par 15 klientiem norāda uz to, ka tikai divos gadījumos var runāt par pozitīvu rezultātu – persona atgriezusies dzīvē sabiedrībā, viņai ne tikai piešķirta dzīvojamā telpa, bet arī nepieciešamais atbalsts. Diemžēl vismaz viens klients pēc pakalpojuma pārtraukšanas nonācis psihoneiroloģiskajā slimnīcā, bet divi klienti pilnībā pazuduši no atbildīgo institūciju redzesloka un vēlāk atrasti miruši.

Identificēto problēmu galvenais iemesls ir vāji attīstīta informācijas apmaiņa starp VSAC un pašvaldību atbildīgajām institūcijām. Aprūpes centri nepietiekami sagatavo klientus patstāvīgai dzīvei un tikai retos gadījumos informē pašvaldības par turpmāk klientam nepieciešamo, piemēram, asistenta, grupu mājas vai citiem atbalsta pakalpojumiem.

Tiesībsargs Juris Jansons uzskata, ka „šobrīd cilvēks, kurš izdarījis izvēli atstāt sociālās aprūpes institūciju un dzīvot sabiedrībā, var nonākt neapskaužamā situācijā. Lai arī likums paredz klientam tiesības pamest institūciju, realitātē tikai retais šo iestāžu klients ir tam atbilstoši sagatavots, turklāt nav izstrādātas vadlīnijas, kā šim procesam būtu jānotiek, lai atgriešanās sabiedrībā cilvēkam nebūtu traumatiska. Būtībā konkrētajā situācijā tiesības dzīvot sabiedrībā var raksturot kā butaforiju.”

Tiesībsargs vēstulē Labklājības ministrijai ir uzsvēris, ka automātiska VSAC pakalpojuma pārtraukšana tikai uz iesnieguma pamata, pilnvērtīgi nesadarbojoties ar pašvaldību atbildīgajām iestādēm, nav atbalstāma, un šāda prakse nav atbilstoša arī cilvēktiesībām.

Vienlaikus Labklājības ministrija lūgta līdz 2014.gada 30.janvārim informēt Tiesībsarga biroju par dienesta izmeklēšanas rezultātiem saistībā ar diviem bijušajiem VSAC klientiem, kas pēc aprūpes centru atstāšanas pilnībā pazuda no atbildīgo institūciju redzesloka un vēlāk atrasti miruši. Tāpat tiesībsargs aicinājis atbildīgo ministriju izvērtēt nepieciešamību papildināt Ministru Kabineta noteikumus Nr.288 „Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības saņemšanas kārtība” vai izstrādāt vadlīnijas, paredzot kārtību ilgstošās sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojuma pārtraukšanai uz personas iesnieguma pamata, lai noteiktu pakalpojuma pārtraukšanas procesu un atrunātu citus būtiskus jautājumus, kas attiecas uz aprūpes institūcijas un pašvaldības atbildību turpmākā atbalsta nodrošināšanai.

patīk
drukāt
 
 
2 KOMENTĀRI
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
PIEVIENOT
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
xxxx
21. Janvāris 2014 / 20:34
0
ATBILDĒT
Arī viens otrs gados jauns cilvēks ratinkrēslā izvēlas dzīvi pansionātā, jo ārpasaulē tam nav mājokļa vai mājoklis nav pielāgots. Un visas tās mājokļa pielāgošanas iespējas ir liela butaforija. Rīgā varbūt ir vienkāršak pielāgot mājokli, taču tā ir tikai Rīga. Citās pašvaldībās tādas palīdzības vai nu nav vai arī iesākumā pašam viss jāsalabo , jāpielāgo, tad jāpierāda, ka tas bijis nepieciešams un tad var cerēt uz naudas atgūšanu par pielāgojumiem. Faktiski pārsvarā nevienam invalīdam nav lieki 3000 ls lai uzsāktu remontu un pēcāk naudu ar milzu pierādījumiem atgūtu atpakaļ. Tapēc daži izlemj , ka labāk ir pansionātā, jo tur ir jumts virs galvas un 3x dienā ēdināšana un pielāgotas labierīcības.
Ex officio Koala
21. Janvāris 2014 / 14:17
0
ATBILDĒT
"Diemžēl vismaz viens klients pēc pakalpojuma pārtraukšanas nonācis psihoneiroloģiskajā slimnīcā, bet divi klienti pilnībā pazuduši no atbildīgo institūciju redzesloka un vēlāk atrasti miruši."

... bez vārdiem
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 229 iestādes
COVID-19: tiesiskie aspekti
Šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot šo vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk.
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties