13. Aprīlis 2016 09:59
Jaunumi
Jaunākais EK ziņojums apliecina pozitīvu tiesu darba efektivitātes vērtējumu
1

Eiropas Komisija publiskojusi jau ceturto ziņojumu par tiesiskumu Eiropas Savienībā „Eiropas rezultātu apkopojums tiesiskuma jomā”, kurā analizēta tieslietu sistēmas efektivitāte, kvalitāte un neatkarība 28 Eiropas Savienības dalībvalstīs. Apkopotie dati par Latviju uzrāda pozitīvu tendenci būtiskos tiesu efektivitātes rādītājos: tiesvedības ilgums, neizskatīto lietu uzkrājums, digitālo risinājumu ieviešana tiesu darbā.

„Eiropas Komisijas ziņojumā (The 2016 EU Justice Scoreboard) Latvijas tiesu sistēma saņēmusi pozitīvu novērtējumu. Lietu izskatīšanas termiņu, kā arī lietu uzkrājumu samazināšanās ir vairāku kompleksu un vairāku gadu garumā konsekventi īstenotu tiesu sistēmas reformu rezultāts. Esmu gandarīts par iegūto visaugstāko novērtējumu jautājumā par tiesu komunikāciju ar sabiedrību. Arī turpmāk tiks pilnveidota tiesu sadarbība ar plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem un skaidroti tiesu nolēmumi, lai stiprinātu sabiedrības uzticēšanos tiesu varai Latvijā” uzsver tieslietu ministrs Dzintars Rasnačs.

Eiropas Komisijas ziņojumā Latvija saistībā ar lietu izskatīšanas termiņu ilgumu kopumā Latvija ierindota 16. vietā ar aptuveni 180 dienām, kas vidēji nepieciešamas vienas lietas izskatīšanai. Savukārt visgarākie lietu izskatīšanas termiņi ir Itālijā, kur vienas lietas izskatīšana aizņem gandrīz 400 dienas, Maltā - gandrīz 600 dienas un Kiprā, kur vienas lietas izskatīšana aizņem vidēji 900 dienas jeb aptuveni 2,5 gadus.

Savukārt maksātnespējas lietu izskatīšanas termiņu ziņā Latvija ieņem 12. vietu - vidēji ir nepieciešams 1,5 gads vienas lietas izskatīšanai, savukārt Lietuvā šo lietu izskatīšanai nepieciešami aptuveni 2,3 gadi, bet Igaunijā 3 gadi. Visilgāk – 4 gadus – šo kategoriju lietas tiek skatītas Slovākijā.

Latvijā samazinās arī neizskatīto lietu uzkrājums tiesās – Latvija ieņem 4.vietu, krietni apsteidzot Lietuvu un Igauniju, kur vērojama pretēja tendence – neizskatīto lietu uzkrājums palielinās. Līdzīgi rādītāji ir arī attiecībā uz sarežģītu lietu un administratīvo lietu izskatīšanu un to uzkrājuma samazināšanos, proti, tiesās tiek izskatīts vairāk lietu nekā tiek saņemts. Ar šiem rādītājiem Latvija ierindota 5. vietā 28 Eiropas Savienības dalībvalstu vidū.

Pirmo reizi ziņojumā iekļauti Eirobarometra dati par to, kā sabiedrība un arī uzņēmēji uztver tiesu varas neatkarību. Latvijas iedzīvotāji par tiesu varas neatkarību pārsvarā snieguši vērtējumu “drīzāk labi” vai “drīzāk slikti”. Savu viedokli Latvijas iedzīvotāji pamato ar bažām par iejaukšanos tiesas darbā vai spiedienu uz tiesnešiem, lai īstenotu kādas ekonomiskās intereses vai mēģinātu ietekmēt tiesu varu.

Ziņojumā analizēts arī pašu tiesnešu vērtējums par sava darba neatkarību. Latvija ieņem zemāko vietu pēc tiesnešu pašnovērtējuma rādītājiem. Kopumā tiesnešu sniegtais zemais novērtējums apliecina nepieciešamību stiprināt tiesu varas neatkarību, Saeimā pieņemot Tieslietu ministrijas sagatavotos un Ministru kabineta atbalstītos grozījumus likumā “Par tiesu varu”, kas izstrādāti, lai ieviestu Eiropas Padomes Pretkorupcijas starpvalstu grupas (GRECO) rekomendācijas tiesnešu neatkarības stiprināšanai no likumdevēja varas un izpildvaras.

Būtiski, ka Latvija 17 Eiropas Savienības novērtēto dalībvalstu vidū ir saņēmusi visaugstāko vērtējumu par izveidotajām tiešsaistes sistēmām, kas sabiedrībai sniedz vispārēju aktuālo informāciju par tiesību sistēmu valstī. Tāpat Latvija ir starp tām Eiropas Savienības dalībvalstīm, kurās pieejama elektroniska komunikācija starp tiesu un advokātiem, kā arī publiski elektroniskā veidā pieejami tiesu nolēmumi.

 
 
1 KOMENTĀRS
TAVA ATBILDE :
VĀRDS
3000
IENĀKT:
KOMENTĒŠANAS NOTEIKUMI
Jons
13. Aprīlis 2016 / 22:16
1
ATBILDĒT
Latvija ir neefektīva sistēma. Lietas mazāk, vairāk tiesnesi tiesnesi, nauda tikpat, termini lielāki nekā citur.
Lasītākie jaunumi
AKTUĀLI
CITI ŠĪ AUTORA JAUNUMI
Iestāžu un institūciju jaunumi
Kopumā 269 iestādes
komentēt
Pievienot rakstu mapē
Pievienot citātu mapei
Pievienot piezīmi rakstam
Drukāt
ienākt ar
JURISTA VĀRDS
Abonentiem! Ieiet šeit
GOOGLE
DRAUGIEM.LV
reģistrēties
autorizēties