Saistībā ar Nila Ušakova pausto viedokli par tiesnešiem, kas pieņēmuši viņam nelabvēlīgu spriedumu, Latvijas tiesnešu biedrība sniedz šādu paziņojumu.
Likuma “Par tiesu varu” 14. panta otrā daļa noteic, ka spriedums, kurš stājies spēkā, ir izpildāms. Šī paša likuma panta ceturtā daļa noteic, ka spriedumam, kurš stājies spēkā, ir likuma spēks.
Šāds spriedums ir saistošs, un pret to ir jāizturas ar tādu pašu cieņu kā pret likumu.
Nila Ušakova paziņojums, ka tiesas spriedums ir politisks, neprofesionāls un nekompetents nav saprotams, jo tas nav balstīts uz juridiskiem faktiem.
Diemžēl augstu valsts amatpersonu nepamatoti kritiska izteikšanās par tiesnešiem un tiesu varu kopumā nav retums.
Latvijas tiesnešu biedrība uzskata, ka katram ir tiesības uz konstruktīvu kritiku, taču, ja tā izskan no augstu amatpersonu puses, tā nedrīkst būt neargumentēta.
Publiski paziņojumi no augstu amatpersonu puses, bez pamata apšaubot likumā noteiktajā kārtībā iecelta tiesneša kompetenci, ir nepieņemami un liecina par attiecīgās amatpersonas vājo izpratni par tiesu varu un tās lomu demokrātiskā sabiedrībā.
Šādi izteikumi tiesiskā valstī nav pieļaujami un var tikt uztverti kā centieni ietekmēt tiesu.
Neviens nav tiesīgs izdarīt tiešu vai netiešu ietekmi uz tiesnešu darbu, un lietā iesaistītie tiesneši ir neatkarīgi un pakļauti tikai likumam.
Juris Siliņš, Latvijas tiesnešu biedrības prezidents
Eseja „Jurista Vārda” Domnīcā – brīvas formas, apjomā un tēmā neierobežotas pārdomas, kas vērstas tiesiskas domas un prakses attīstības virzienā.
Tā ir iespēja piedalīties juristavards.lv satura veidošanā, rosinot diskusiju par redzēto, dzirdēto vai domās apcerēto.